AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu ilə Belarusiya Dövlət Kənd Təsərrüfatı Akademiyası arasında birgə elmi əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
• 2022-05-18
Mayın 18-i Belarusiya Dövlət  Kənd Təsərrüfatı Akademiyasının rektoru, Velikanov Vitaliy Viktoroviç  AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun qonağı olub. Rektor İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevlə görüşüb. Görüşdə qonağa institutda görülən işlər barədə məlumat verilərək, akademiya ilə elmi əlaqələrin gücləndirilməsi, kompleks tədqiqatların aparılması, beynəlxalq elmi  proqramlar və qrant layihələrdə iştirakın vacibliyi qeyd edilib. Həmçinin tərəflər iki müəssisə arasında təcrübə mübadiləsi, elmi kadrların hazırlanması, birgə seminarların, konfransların,  torpaqşünaslıq və aqrokimya sahəsində elmi biliklərin və nailiyyətlərin populyarlaşdırılması və təbliği üzrə tədbirlər, görüşlərin təşkilini nəzərdə tutan elmi əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıblar.
Görüşdə Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, a.e.d Mustafa Mustafayev və HT sədri a.e.d  Məmməd Məmmədov da iştirak edib. Daha sonra rektor AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun bəzi laboratoriyaları, Torpaq muzeyi və kitabxanası ilə tanış olub.

Институт почвоведения и агрохимии НАНА и Белорусская государственная сельскохозяйственная академия подписали соглашение о совместном научном сотрудничестве
• 2022-05-18
Институт почвоведения и агрохимии НАНА и Белорусская государственная сельскохозяйственная академия подписали соглашение о совместном научном сотрудничестве. 18 мая ректор Белорусской государственной сельскохозяйственной академии Великанов Виталий Викторович посетил Институт почвоведения и агрохимии НАНА. Ректор встретился с генеральным директором института, членом-корреспондентом НАНА Аловсатом Гулиевым. Гость был  проинформирован о работе, проводимой в институте, важности укрепления научных связей с академией, проведения комплексных исследований, участия в международных научных программах и грантовых проектах. Стороны также подписали соглашение о научном сотрудничестве между двумя организациями,  подготовку научных кадров, , предусматривающее организацию совместных семинаров, конференций, мероприятий по популяризации и прпоганде научных знаний и достижений в области почвоведения и агрохимии.
На совещании также присутствовали заведующий Лабораторией мелиорации д.а.н. Мустафа Мустафаев и председатель профсоюза ,д.а.н. Мамед Мамедов. Затем ректор ознакомился с некоторыми лабораториями Института почвоведения и агрохимии НАНА, Почвенным музеем и библиотекой.