AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu ilə Belarusiya Dövlət Kənd Təsərrüfatı Akademiyası arasında birgə elmi əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
• 2022-05-18
Mayın 18-i Belarusiya Dövlət  Kənd Təsərrüfatı Akademiyasının rektoru, Velikanov Vitaliy Viktoroviç  AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun qonağı olub. Rektor İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevlə görüşüb. Görüşdə qonağa institutda görülən işlər barədə məlumat verilərək, akademiya ilə elmi əlaqələrin gücləndirilməsi, kompleks tədqiqatların aparılması, beynəlxalq elmi  proqramlar və qrant layihələrdə iştirakın vacibliyi qeyd edilib. Həmçinin tərəflər iki müəssisə arasında təcrübə mübadiləsi, elmi kadrların hazırlanması, birgə seminarların, konfransların,  torpaqşünaslıq və aqrokimya sahəsində elmi biliklərin və nailiyyətlərin populyarlaşdırılması və təbliği üzrə tədbirlər, görüşlərin təşkilini nəzərdə tutan elmi əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıblar.
Görüşdə Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, a.e.d Mustafa Mustafayev və HT sədri a.e.d  Məmməd Məmmədov da iştirak edib. Daha sonra rektor AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun bəzi laboratoriyaları, Torpaq muzeyi və kitabxanası ilə tanış olub.

The scientific cooperation signed between Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS and Belarusian State Academy of Agriculture.
• 2022-05-18
On May 18, the rector of the Belarusian State Academy of Agriculture, Velikanov Vitaly Viktorovich visited the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS. Velikanov Vitaly Viktorovich met with Director General of the Institute, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev.The meeting was informed about the work done at the İnstitute, the importance of conducting complex research, participation in international scientific programs and grant projects. Also signed a scientific agreement between two organization training of scientific personnel, holding joint seminars, conferences, events on popularization and promotion of scientific knowledge and achievements in the field of soil science and agrochemistry.
The head of the laboratory land reclamation , Doctor of Agrarian sciences Mustafa Mustafayev and the chairman of the Trade Union Mammad Mammadov also attended at the meeting. Then the rector got acquainted with some laboratories, Land Museum and library of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS.