AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevin 75 yaşı tamam olur
Aqrar elmlər sahəsində tanınmış alim, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevin 75 yaşı tamam olur.
Əlövsət Gülüş oğlu Quliyev 1947-ci il avqust ayının 10-da Sisyan rayonunun Sofulu kəndində anadan olmuşdur. 1970-ci ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun Hidromeliorasiya fakültəsini, 1980-ci ildə Azərbaycan SSR EA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun aspiranturasını bitirmişdir. O, 1984-cü ildə ildə namizədlik, 2008-ci ildə ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 2011-ci ildə professor elmi adını almış, 2017-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Əlövsət Quliyev 1973-2015-ci illərdə Naxçıvan Dövlət Universitetində müəllim, baş müəllim, dosent, Ümumi texniki fənlər, Ekologiya, Meliorasiya kafedralarının müdiri, 2015-2021-ci illərdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru vəzifələrində çalışmışdır. 2021-ci ildən institutun baş direktorudur.
Əlövsət Quliyevin elmi fəaliyyəti əsasən Naxçıvan MR-in suvarılan torpaqlarında təkrar şorlaşma və irriqasiya eroziyasına qarşı mübarizə yollarına həsr olunmuşdur. O, ilk dəfə olaraq Babək, Kəngərli, Şərur rayonları ərazilərində təkrar şorlaşmaya məruz qalmış torpaqların qisa müddət ərzində zərərli duzlardan təmizlənməsi və yenidən əkin dövriyyəsinə qaytarılması üsullarını işləyib hazırlamış, Azərbaycanda qədim su mənbələri sayılan kəhriz sistemlərini araşdırmış, onların iş prinsipi, sərflərinin artırılması və GİS əsasında xəritələşdirilməsi işlərini yerinə yetirmişdir. Alimin məsləhətçiliyi ilə keçmiş Yod-Brom zavodu və Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava Limanı ərazilərində antropogen təsirlərdən çirklənmiş göllərin qurudulması, torpaqların təmizlənərək ərazinin yaşıllaşdırılması fəaliyyəti həyata keçirilmişdir.
Əlövsət Quliyev 179 elmi əsərin (58-i xaricdə), o cümlədən 14 kitab, 2 dərslik və 4 qısametrajlı elmi-publisistik film senarisinin müəllifidir. Alim hazırda 10-dan artıq magistr və fəlsəfə doktorluğu işinə elmi rəhbərlik edir.
Əlövsət Quliyev Beynəlxalq Ekologiya, İnsan və Təbiətin Təhlükəsizliyi Akademiyasının, Beynəlxalq Ekoenergetika Akademiyasının həqiqi üzvü, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya şurasının sədri, UNESCO-nun Qədim hidravlik sistemlər - kəhrizlər üzrə dövlətlərarası idarə heyətinin, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi Elmi şurasının, bir neçə beynəlxalq jurnalın redaksiya heyətinin, Azərbaycan, Rusiya və Beynəlxalq Torpaqşünaslar cəmiyyətlərinin üzvüdür.
Əlövsət Quliyev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Fəxri fərmanları, AR Təhsil Nazirliyinin “Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı və “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunmuşdur.
AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevi yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, uzun ömür, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq.

Alovsat Guliyev, a well-known scientist in the field of agricultural sciences, general director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, turns 75 years old.
Alovsat Gulush oglu Guliyev was born on August 10, 1947 in Sofulu village of Sisyan region. In 1970, he graduated from the Hydromelioration Faculty of the Azerbaijan Polytechnic Institute, and in 1980, he graduated from the post-graduate course of the EA Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Azerbaijan SSR. He defended his candidate's theses in 1984 and his doctoral theses in 2008. He received the title of professor in 2011, and was elected a corresponding member of ANAS in 2017.
In 1973-2015, Alovsat Guliyev worked as a teacher, head teacher, associate professor, general technical subjects, head of ecology, melioration departments at Nakhchivan State University and Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry in 2015-2021 and Since 2021, he has been the director general of the İnstitute.
Alovsat Guliyev's scientific activity is mainly dedicated to ways of combating repeated salinization and irrigation erosion in the irrigated lands of Nakhchivan MR. For the first time, he developed the methods of cleaning the soil from harmful salts in the territories of Babek, Kangarli, and Sharur regions, which were exposed to repeated salinization in a short period of time, and returning them to the crop rotation. With the advice of the scientist, the drying of the lakes polluted by anthropogenic effects, the cleaning of the soil and the greening of the area were carried out in the areas of the former Iodine-Bromine plant and Heydar Aliyev International Airport.
Alovsat Guliyev is the author of 179 scientific works (58 abroad), including 14 books, 2 textbooks and 4 short-length scientific-publicistic film scripts. The scientist currently supervises more than 10 master's and doctoral studies.
Alovsat Guliyev is a full member of the International Academy of Ecology, Human and Nature Safety, the International Academy of Ecoenergetics, the chairman of the Dissertation Council operating under the Institute of Soil Science and Agrochemistry.
Alovsat Guliyev was awarded with honorary degrees of the Azerbaijan National Academy of Sciences, the Ministry of Ecology and Natural Resources, the "Advanced Education Worker" badge of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, and the jubilee medal of the Republic of Azerbaijan.
We congratulate Alovsat Guliyev, correspondent member of ANAS, on his jubilee and wish him good health, long life, and greater success in his scientific and scientific-organizational activities.