AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevin 75 yaşı tamam olur
Aqrar elmlər sahəsində tanınmış alim, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevin 75 yaşı tamam olur.
Əlövsət Gülüş oğlu Quliyev 1947-ci il avqust ayının 10-da Sisyan rayonunun Sofulu kəndində anadan olmuşdur. 1970-ci ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun Hidromeliorasiya fakültəsini, 1980-ci ildə Azərbaycan SSR EA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun aspiranturasını bitirmişdir. O, 1984-cü ildə ildə namizədlik, 2008-ci ildə ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 2011-ci ildə professor elmi adını almış, 2017-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Əlövsət Quliyev 1973-2015-ci illərdə Naxçıvan Dövlət Universitetində müəllim, baş müəllim, dosent, Ümumi texniki fənlər, Ekologiya, Meliorasiya kafedralarının müdiri, 2015-2021-ci illərdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru vəzifələrində çalışmışdır. 2021-ci ildən institutun baş direktorudur.
Əlövsət Quliyevin elmi fəaliyyəti əsasən Naxçıvan MR-in suvarılan torpaqlarında təkrar şorlaşma və irriqasiya eroziyasına qarşı mübarizə yollarına həsr olunmuşdur. O, ilk dəfə olaraq Babək, Kəngərli, Şərur rayonları ərazilərində təkrar şorlaşmaya məruz qalmış torpaqların qisa müddət ərzində zərərli duzlardan təmizlənməsi və yenidən əkin dövriyyəsinə qaytarılması üsullarını işləyib hazırlamış, Azərbaycanda qədim su mənbələri sayılan kəhriz sistemlərini araşdırmış, onların iş prinsipi, sərflərinin artırılması və GİS əsasında xəritələşdirilməsi işlərini yerinə yetirmişdir. Alimin məsləhətçiliyi ilə keçmiş Yod-Brom zavodu və Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava Limanı ərazilərində antropogen təsirlərdən çirklənmiş göllərin qurudulması, torpaqların təmizlənərək ərazinin yaşıllaşdırılması fəaliyyəti həyata keçirilmişdir.
Əlövsət Quliyev 179 elmi əsərin (58-i xaricdə), o cümlədən 14 kitab, 2 dərslik və 4 qısametrajlı elmi-publisistik film senarisinin müəllifidir. Alim hazırda 10-dan artıq magistr və fəlsəfə doktorluğu işinə elmi rəhbərlik edir.
Əlövsət Quliyev Beynəlxalq Ekologiya, İnsan və Təbiətin Təhlükəsizliyi Akademiyasının, Beynəlxalq Ekoenergetika Akademiyasının həqiqi üzvü, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya şurasının sədri, UNESCO-nun Qədim hidravlik sistemlər - kəhrizlər üzrə dövlətlərarası idarə heyətinin, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi Elmi şurasının, bir neçə beynəlxalq jurnalın redaksiya heyətinin, Azərbaycan, Rusiya və Beynəlxalq Torpaqşünaslar cəmiyyətlərinin üzvüdür.
Əlövsət Quliyev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Fəxri fərmanları, AR Təhsil Nazirliyinin “Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı və “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunmuşdur.
AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevi yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, uzun ömür, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq.

Члену-корреспонденту НАНА Аловсату Гулиеву исполняется 75 лет
Аловсату Гулиеву, известному ученому в области сельскохозяйственных наук, генеральному директору Института почвоведения и агрохимии, члену-корреспонденту НАНА, исполняется 75 лет.
Гулиев Аловсат Гулуш оглы родился 10 августа 1947 года в селе Софулу Сисьянского района. В 1970 году окончил гидромелиоративный факультет Азербайджанского политехнического института, а в 1980 году – аспирантуру Института почвоведения и агрохимии НА Азербайджанской ССР. Кандидатскую диссертацию защитил в 1984 году, докторскую – в 2008 году. В 2011 году получил звание профессора, а в 2017 году был избран членом-корреспондентом НАНА.
В 1973-2015 годах Аловсат Гулиев работал в Нахчыванском государственном университете преподавателем, старшим преподавателем,  доцентом, заведующим кафедрами Общетехнических предметов, Экологии, Мелиорации, а в 2015-2021 годах работал директором Института почвоведения  и агрохимии. С 2021 года он является генеральным директором института.
Научная деятельность Аловсата Гулиева в основном посвящена путям борьбы с повторным засолением и посвящена способам борьбы с ирригационной эрозией на орошаемых землях Нахчыванской АР. Он впервые разработал приемы очистки почвы, подверженной многократному засолению, на территориях Бабекского, Кенгерлинского, Шарурского районов от вредных солей и возвращения ее в севооборот в короткие сроки, в Азербайджане  исследовал древние водные источники кяхризных систем, осуществил принцип их работы, увеличивая их расход и картографируя их на основе ГИС.
По совету ученого на территории бывшего Йодобромного завода и Международного аэропорта Гейдара Алиева  были проведены осушка озер, загрязненных антропогенным воздействием, очистка почвы и озеленение местности. Аловсат Гулиев является автором 179 научных работ (58 за рубежом), в том числе 14 книг, 2 учебников и 4 сценариев научно-публицистических короткометражных фильмов. В настоящее время ученый руководит более чем 10 магистерскими и докторскими исследованиями.
Аловсат Гулиев является действительным членом Международной академии экологии, действительный член Международной академии экоэнергетики, председателем Диссертационного совета при Институте почвоведения и агрохимии,  членом Межгосударственного совета ЮНЕСКО по древним гидросистемам - Кехриз, Научного совета Отделения биологических и медицинских наук, членом редколлегии ряда международных журналов  Азербайджана, России и международных обществ почвоведов.
Аловсат Гулиев награжден почетными степенями Национальной академии наук Азербайджана, Министерства экологии и природных ресурсов, знаком «Отличник образования» Министерства образования Азербайджанской Республики, юбилейной медалью Азербайджанской Республики. «100 лет Бакинскому государственному университету (1919-2019)».
Поздравляем члена-корреспондента НАНА Аловсата Гулиева с юбилеем и желаем ему крепкого здоровья, долгих лет жизни, больших успехов в научной и научно-организационной деятельности.