Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
17 oktyabr 2022-ci ildə  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Elmi Şuranın iclasını giriş sözü ilə institutun baş direktoru,  AMEA-nın müxbir üzvü,  professor Əlövsət Quliyev açıb. Şura sədri Elmi Şuranın gündəliyində olan məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış edib. İclasda 2022-ci ildə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutuna qəbul olmuş fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantların mövzularının və elmi rəhbərlərinin təsdiqi məsələsi müzakirə edilib və təsdiq olunub.
Daha sonra İnstitutunun icraçı direktoru t.e.f.d Yasin Rüstəmovun  Elmi Şuranın sədri və bəzi iclas üzvlərinə qarşı kobud və təhqiramiz hərəkətləri  nəzərə alınaraq onun İnstitutun Elmi Şurasının tərkibindən çıxarılması məsələsi müzakirə olunub və açıq səsvermə yolu ilə yekdilliklə Şuranın tərkibindən çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

Состоялось очередное заседание Научного совета Института почвоведения и агрохимии.
17 октября 2022 года в Институте почвоведения и агрохимии состоялось очередное заседание Ученого совета. Заседание Ученого совета открыл генеральный директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Председатель  Совета ознакомил участников заседания с вопросами повестки дня Ученого совета. На заседании обсужден и утвержден вопрос об утверждении тем и научных руководителей докторантов, поступающих в Институт почвоведения и агрохимии в 2022 году.
Затем принимая во внимание грубые и оскорбительные действия испольнитего директора д.ф.т.н. Ясина Рустамова по отношению к председателю Ученого совета и некоторым участникам, обсуждался вопрос об исключении его из состава Ученого совета института и путем открытого голосования единогласно приняли решение об исключении его из состава Совета.