Torpaqların aqroekologiyasi və bonitirovkası və Torpaq ekologiyası Beynəlxalq laboratoriyaları 2022-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim edib
• 2022-11-10
AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Sonra Torpaq ekologiyası Beynəlxalq laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri b.ü.f.d Zaman Məmmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib. “Azərbaycanın landşaft  zona torpaqlarının 1:100000 miqyasında CİS əsasında tədqiqi, ekoloji qiymətləndirilməsi, xəritələşdirilməsi və monitorinqinin elmi əsasları” mövzusuna 12 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları b.e.i. Könül Əliyeva, a.e.f.d. Divanxan  Əhədov, e.i.Nərmin Əlisoy, e.i. Əli Adıgözəlzadə, e.i.Günel Məmmədova, b.ü.f.d. Gülçöhrə Hüseynova, e.i. Qəni Qasımov, a.e.ü.f.d Ülviyyə Məmmədova gördükləri işlər barədə məlumat verərək sualları cavablandırıblar. Daha sonra Torpaqların aqroekologiyasi və bonitirovkası laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Könül Qafarbəyli hesabat ilində eyni mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib. Həmçinin laboratoriyanın digər əməkdaşları b.e.d.,professor Sara Məmmədova, b.ü.f.d. Nəzakət İsmayılova, b.ü.f.d. Kəmalə Nuriyeva,  b.ü.f.d. Yeganə Quliyeva gördükləri işlər barədə məlumat veriblər.
Təqdim olunan yekun hesabatlar  şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda Torpaqların aqroekologiyasi və bonitirovkası və Torpaq ekologiyası Beynəlxalq laboratoriyasının 2022-ci il üzrə illik  hesabatları  səsə qoyularaq yekdilliklə qəbul edildi.

The Laboratories of Agroecology, Land Valuation and the İnternational Soil Ecology presented their final report for 2022.
• 2022-11-10
The meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS. The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. Then the International Laboratory of Soil Ecology presented its final report for 2022. The director of the laboratory, PhD in Biological Sciences Zaman Mammadov, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year. He noted that, 12 works were included in the topic "Scientific basis of 1:100000 GIS-based research, ecological assessment, mapping and monitoring of landscape zone lands of Azerbaijan". In the report, other employees of the laboratory, senior researcher Konul Aliyeva, PhD in Agricultural Sciences Divankhan Ahadov, researcher Narmin Alisoy, researcher Ali Adigozelzadeh, researcher Gunel Mammadova, PhD in Biological Sciences  Gulchohra Huseynova, researcher Gani Gasimov, PhD in Agricultural Sciences Ulviyya Mammadova, gave information about the work they did and answered the questions.Then, the head of the soil agroecology and land valuation laboratory, PhD in Biological Sciences Konul Ghafarbeyli, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory on the same subject plan in the reporting year. Also, other employees of the laboratory, Professor, Doctor of biological sciences Sara Mammadova, PhD in Biological Sciences Nazakat İsmayilova, PhD in Biological Sciences Kamala Nuriyeva, PhD in Biological Sciences Yegana Guliyeva gave information about their work.
The presented final reports were widely discussed by the council members and questions were answered. In the end, the annual reports of the Laboratories of Agroecology, Land Valuation and the İnternational Soil Ecology for 2022 were unanimously adopted.