Torpaqların aqroekologiyasi və bonitirovkası və Torpaq ekologiyası Beynəlxalq laboratoriyaları 2022-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim edib
• 2022-11-10
AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Sonra Torpaq ekologiyası Beynəlxalq laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri b.ü.f.d Zaman Məmmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib. “Azərbaycanın landşaft  zona torpaqlarının 1:100000 miqyasında CİS əsasında tədqiqi, ekoloji qiymətləndirilməsi, xəritələşdirilməsi və monitorinqinin elmi əsasları” mövzusuna 12 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları b.e.i. Könül Əliyeva, a.e.f.d. Divanxan  Əhədov, e.i.Nərmin Əlisoy, e.i. Əli Adıgözəlzadə, e.i.Günel Məmmədova, b.ü.f.d. Gülçöhrə Hüseynova, e.i. Qəni Qasımov, a.e.ü.f.d Ülviyyə Məmmədova gördükləri işlər barədə məlumat verərək sualları cavablandırıblar. Daha sonra Torpaqların aqroekologiyasi və bonitirovkası laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Könül Qafarbəyli hesabat ilində eyni mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib. Həmçinin laboratoriyanın digər əməkdaşları b.e.d.,professor Sara Məmmədova, b.ü.f.d. Nəzakət İsmayılova, b.ü.f.d. Kəmalə Nuriyeva,  b.ü.f.d. Yeganə Quliyeva gördükləri işlər barədə məlumat veriblər.
Təqdim olunan yekun hesabatlar  şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda Torpaqların aqroekologiyasi və bonitirovkası və Torpaq ekologiyası Beynəlxalq laboratoriyasının 2022-ci il üzrə illik  hesabatları  səsə qoyularaq yekdilliklə qəbul edildi.

Лаборатории «Международной экологии почв» и «Агроэкологии и бонитировки почв» представили итоговый отчет за 2022 год.
• 2022-11-10
В Институте почвоведения и агрохимии НАНА прошло очередное заседания ученого совета. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Затем  Лаборатория «Международной  экологии почв» представил  итоговый отчет за 2022 год. В докладе заведующий лабораторей д.ф.б.н. Заман Мамедов представил краткую информацию о проводенных в лаборатории и отделе научных исследованиях и  отметил, что 12 работ включены в «Научные основы ГИС-исследований, экологической оценки, картирования и мониторинга ландшафтных зон Азербайджана на масштаб 1: 100 000 ». В отчете сотрудники  лаборатории   c.н.с. Конуль Алиева,  д.ф.а.н. Диванхан Ахадов , д.ф.б.н .Гульчохра Гусейнова, д.ф.а.н.  Ульвия Мамедова, н.с. Нармин Алисой, н.с. Али Адыгозелзаде, н.с.Гюнель Мамедова н.с. Гани Касумов  и др.представили  выполняемые ими работы и ответили на вопросы. Затем заведующий лабораторией агроэкологии и бонитировки почв д.ф.а.н. Конул Гафарбейли дала  краткую информацию о научно-исследовательских работах, выполненных в Лаборатории по тому же тематическому плану в отчетном году. Также другими сотрудники лаборатории д.б.н. профессор Сара Мамедова, д.ф.б.н. Назакат Исмайлова д.ф.б.н. Камала Нуриева, д.ф.б.н. Егана Гулиева отчитались о проделанной работе.
Итоговый  отчет широко обсужден членами ученого  Совета. В итоге годовой отчет лаборатории «Международной экологии почв» и  «Агроэкологии и бонитировки почв» за 2022 год был  принят единогласно.