Mineral gübrələr, Mikroelementlər və mikrogübrələr və Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər laboratoriyaları 2022-ci il üzrə yekun hesabatlarını təqdim ediblər
• 2022-11-23
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda “Mineral gübrələr” laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.d. Məmməd Məmmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutu, M.N.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutları ilə  kompleks iş olan “Yerli xammal əsasında hazırlanmış üzvi-mineral komplekslərin balans hesablamaları əsasında mineral gübrələrlə birgə tətbiqinin aqrosenozlara təsiri” mövzusuna 3 işin, “Müxtəlif torpaq iqlim şəraitində qida elementlərinin balansı  və dövranı  əsasında mineral gübrələrin səmərəli tətbiqi” mövzusuna da 3 işin  daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.ü.f.d.Vüqar Cəfərov, a.e.ü.f.d. Hasil Bağırov, a.e.ü.f.d.Svetlana  Eyyubova gördükləri işlər barədə məlumat veriblər və sualları cavablandırıblar.
Sonra İnstitutun “Mikroelementlər və mikrogübrələr” laboratoriyasının müdiri a.e.ü.f.d. Əminə  Axundova 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Respublikanın müxtəlif landşaft tiplərinə aid komponentlərində mikroelementlərin tədqiqi və mikrogübrələrin tətbiqinin səmərəliliyi” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları b.ü.f.d. Şəlalə Səlimova, a.e.ü.f.d Tamara  Abbasova gördükləri işlər barədə məlumat verib və sualları cavablandırıblar.
Sonra “Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər” laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.ü.f.d. Mirvari Məmmədova  hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib “Böyük Qafqazın cənub-şərq və şimal-şərq hissəsi torpaqlarının münbitlik göstəricilərinin tədqiqi  və aqrosenozlarda gübrələmə sisteminin səmərəliliyi” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.ü.f.d. Qoşqar Məmmədov,  a.e.ü.f.d. Xuraman Zeynalova, a.e.ü.f.d. Yeganə Manafova gördükləri işlər barədə məlumat veriblər və sualları cavablandırıblar.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda hər üç laboratoriyanın 2022-ci il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edildi.

Mineral fertilizers, Microelements and Macro-fertilizers and Soil-agrochemical research and Mass analysis laboratories have presented their final reports for 2022.
• 2022-11-23
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry. At the meeting, the "Mineral Fertilizers" laboratory presented its final report for 2022. The director of the laboratory, Doctor of agricultural sciences - Mammad Mammadov, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and  Institute of Geology and Geophysics of ANAS, Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry named after M.N. Nagiyev, 3 works on the topic "Effect of combined application of organic-mineral complexes prepared on the basis of local raw materials with mineral fertilizers on agrocenoses based on balance calculations", "Nutrient elements in different soil climate conditions" "Efficient application of mineral fertilizers based on balance and circulation" also included 3 works, he noted. In the report, other employees of the laboratory, PhD in Agricultural Sciences- Vugar Jafarov, PhD in Agricultural Sciences-Hasil Bagirov, PhD in Agricultural Sciences-Svetlana Eyyubova, gave information about their work and answered questions.
Then, the head of the "Microelements and microfertilizers" laboratory of the Institute, PhD in Agricultural Sciences - Amina Akhundova, presented the final report for 2022. He gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and "Investigation of trace elements in the components of different landscape types of the republic" and "Efficiency of application of micro fertilizers". In the report, other employees of the laboratory, Doctor of Philosophy in Biological Sciences -Shalala Salimova, Doctor of Philosophy in Agricultural Sciences - Tamara Abbasova, informed about their work and answered questions.Then the "Soil-agrochemical research and mass analysis" laboratory presented final report for 2022.
The director of the laboratory -Mirvari Mammadova, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and she noted that, in the topic "Research of the fertility indicators of the soils of the southeastern and northeastern parts of the Greater Caucasus and the efficiency of the fertilization system in agrocenoses"  4 works were included .In the report, other employees of the laboratory, PhD in Agricultural Sciences- Goshgar Mammadov, PhD in Agricultural Sciences - Khuraman Zeynalova, PhD in Agricultural Sciences -Yegana Manafova, informed about the work and answered the questions.
The presented final reports were widely discussed by the council members and questions were answered. In the end, the annual report of all three laboratories for 2022 was voted and accepted.