Mineral gübrələr, Mikroelementlər və mikrogübrələr və Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər laboratoriyaları 2022-ci il üzrə yekun hesabatlarını təqdim ediblər
• 2022-11-23
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda “Mineral gübrələr” laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.d. Məmməd Məmmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutu, M.N.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutları ilə  kompleks iş olan “Yerli xammal əsasında hazırlanmış üzvi-mineral komplekslərin balans hesablamaları əsasında mineral gübrələrlə birgə tətbiqinin aqrosenozlara təsiri” mövzusuna 3 işin, “Müxtəlif torpaq iqlim şəraitində qida elementlərinin balansı  və dövranı  əsasında mineral gübrələrin səmərəli tətbiqi” mövzusuna da 3 işin  daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.ü.f.d.Vüqar Cəfərov, a.e.ü.f.d. Hasil Bağırov, a.e.ü.f.d.Svetlana  Eyyubova gördükləri işlər barədə məlumat veriblər və sualları cavablandırıblar.
Sonra İnstitutun “Mikroelementlər və mikrogübrələr” laboratoriyasının müdiri a.e.ü.f.d. Əminə  Axundova 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Respublikanın müxtəlif landşaft tiplərinə aid komponentlərində mikroelementlərin tədqiqi və mikrogübrələrin tətbiqinin səmərəliliyi” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları b.ü.f.d. Şəlalə Səlimova, a.e.ü.f.d Tamara  Abbasova gördükləri işlər barədə məlumat verib və sualları cavablandırıblar.
Sonra “Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər” laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.ü.f.d. Mirvari Məmmədova  hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib “Böyük Qafqazın cənub-şərq və şimal-şərq hissəsi torpaqlarının münbitlik göstəricilərinin tədqiqi  və aqrosenozlarda gübrələmə sisteminin səmərəliliyi” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.ü.f.d. Qoşqar Məmmədov,  a.e.ü.f.d. Xuraman Zeynalova, a.e.ü.f.d. Yeganə Manafova gördükləri işlər barədə məlumat veriblər və sualları cavablandırıblar.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda hər üç laboratoriyanın 2022-ci il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edildi.

Лаборатории “Минеральных удобрений”,” Микроэлементов и микроудобрений” и “Почвенно-агрохимических исследований и массовых анализов” представили свои итоговые отчеты за 2022 год.
• 2022-11-23
Очередное заседание Ученого совета прошло в Институте почвоведения и агрохимии НАНА. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Лаборатория «Минеральные удобрения» представила свой итоговый отчет за 2022 год. .Заведующий лабораторией д.а.н. Мамед Мамедов дал краткую  информацию о проведенных в лаборатории  научных исследованиях и  представил комплексную работу с Институтом геологии и геофизики НАНА, Институтом катализа и неорганической химии имени М.Н. Нагиева на тему “Изучение влияния на агроценозы органо-минеральных комплексов,полученных из местного сырья,совместно с  минеральными удобрениями на базе балансовых расчетов “включены 3 работы.Он отметил, что на  тему «Эффективное применение минеральных удобрений с учетом баланса и круговорота питательных элементов в различных почвенно-климатических условиях»включены 3 работы. Другие сотрудники лаборатории , д.ф.а.н. Светлана Эюбова д.ф.а.н. Вугар Джафаров, д.ф.а.н. Хасил Багиров  рассказали о своих исследовательских  работах и были даны ответы на вопросы.
Затем заведующий лабораторией института «Микроэлементы и микроудобрения» д.ф.а.н.Амина Ахундова представила итоговый отчет за 2022 год. Она  представила о научно-исследовательских работах, проведенных в лаборатории по тематическому плану в отчетном году   на тему «Исследование микроэлементов и эффективности применения микроудобрений в компонентах различных типов ландшафта республики» включены 4 работы. В отчете другие  сотрудники лаборатории д.ф.б.н. Шалала Салимова, д.ф.а.н. Тамара Аббасова доложили о проделанной работе и ответили на вопросы.
Заведующая лабораторией института  «Почвенно-агрохимических исследований и массового анализа» д.ф.а.н Мирвари Мамедова  представила  свой итоговый отчет за 2022 год. Она доложила  информацию о проведенных в лаборатории  научных  исследованиях и отметила,что на тему   «Изучение плодородия почв в юго-восточной и северо-восточной частях Большого Кавказа и эффективности системы удобрения в агроценоза» включены 4 работы.   В отчете  сотрудники лаборатории д.ф.а.н. Гошгар Мамедов д.ф.а.н., Хураман Зейналова, д.ф.а.н. Егана Манафова доложили о своих работах и ответили на вопросы.
Итоговый отчет лабораторий был   широко обсужден членами ученого Совета. В итоге годовой отчет всех трех лабораторий за 2022 год был проголосован и принят единогласный.