Torpaqların mineralogiyası və kimyası, Torpaqların biologiyası və Suvarmanın müasir problemləri laboratoriyaları 2022-ci il üzrə yekun hesabatınlarını təqdim ediblər
• 2022-11-24
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Daha sonra “Torpaqların mineralogiyası və kimyası”   laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.ü.f.d. Hüseyn Mehdiyev hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və  “Azərbaycan torpaqlarında mineralların nisbəti, torpaq kipliyinin diaqnostikası və qeyri-ənənəvi mineralların torpaq xassələrinin dəyişməsinə təsiri.”  mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.ü.f.d. Şöhrət  Şirinova, a.e.ü.f.d. Məleykə Əhmədova, a.e.ü.f.d. Bulqeys Məmmədova gördükləri işlər barədə məlumat veriblər və sualları cavablandırıblar.
Daha sonra “Torpaqların biologiyası”laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.ü.f.d. Pirverdi Səmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib “Lənkəran vilayətinin rütubətli və yarımrütubətli subtropik torpaqlarının təbii və mədəniləşən senozlarında bioloji xassələrin müqayisəli tədqiqi” mövzusuna 7 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları b.ü.f.d. Afaq Rzayeva, a.e.ü.f.d. Bəyli Əliyeva, a.e.f.d. Mehparə Sadıxova, b.ü.f.d. Mətanət Əliyeva gördükləri işlər barədə məlumat veriblər və sualları cavablandırıblar.
Sonra İnstitutun “Suvarmanın müasir problemləri” laboratoriyasının müdiri a.e.ü. f.d. Nadir Nadirov 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın  müxtəlif  bölgələrində  mövcud su ehtiyatlarından  səmərəli  istifadəni  və  torpaqların mühafizəsini  təmin  edən  suvarma  texnologiyalarının tədqiqi” mövzusuna 2 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın əməkdaşı a.e.ü.f.d.Azad Kərimov gördükləri işlər barədə məlumat verib və sualları cavablandırıb.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda hər üç laboratoriyanın 2022-ci il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edildi.

Лаборатории «Минералогии и химии почв», “Биологии почв» и «Проблеми современного орошения» представили итоговые отчеты за 2022 год.
• 2022-11-24
Очередное заседание Ученого совета прошло в Институте почвоведения и агрохимии НАНА. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. В докладе заведующий лабораторией д.ф.а.н. Гусейн Мехтиев представил информацию о проводимых  в лаборатории научных исследованиях и рассказал на тему «Соотношение минералов в почвах Азербайджана, диагностика  уплотности почв и влияние нетрадиционных минералов на свойствам почвы» включены 4 работы.  В отчете другие сотрудники лаборатории д.ф.а.н. Шохрат Ширинова, д.ф.а.н. Малейка Ахмедова, д.ф.а.н. Булгейс Мамедова рассказали о своих  работах .
Затем Лаборатория «Биологии почв» представила свой итоговый отчет за 2022 год. Заведующий лабораторией  д.ф.а.н. Пирверди Самедов представил информацию о проведенных в лаборатории  научно-исследовательских работах. В отчете другие сотрудники лаборатории д.ф.б.н. Афаг Рзаева, д.ф.а.н. Бейли Алиева,д.ф.а.н. Мехпара Садыхова, д.ф.б.н. Матанат Алиева доложили о своих работах и ответили на вопросы.
Заведующий лабораторией «Проблемы современного орашения» д.ф.а.н.  Надир Надиров представил итоговый отчет за 2022 год. Он рассказал информацию о научно-исследовательских работах, проведенных в лаборатории в отчетном году. Н. Надиров отметил,что в тему «Исследование технологий полива для обеспечения эффективного использования водных ресурсов и защиты почв в различных регионах Азербайджана» включено 2 работы. В отчете сотрудник лаборатории д.ф.а.н. Азад Керимов доложил о своей работе.Итоговые отчеты широко обсуждены членами ученого Cовета.
Представленные итоговые отчеты были широко обсуждены членами совета и даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет всех трех лабораторий за 2022 год был поставлен на голосование и принят единогласно.