Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun 2022-ci il üzrə illik hesabatı dinlənilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Elmi şurasının elmi müəssisənin illik hesabatına həsr olunan iclası keçirilib. İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti,akademik İradə Hüseynova, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev,   Elmi, texniki və innovativ fəaliyyətin təşkili şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynov,Biologiya və Tibb Elmləri bölməsinin elmi katibi Afiq Məmmədov, institutun rəhbərliyi, Elmi şura üzvləri, müvafiq laboratoriya və şöbə əməkdaşları iştirak ediblər.
İclasa sədrlik edən akademik İradə Hüseynova Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun 2022-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti barədə məruzəsini təqdim etmək üçün sözü institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevə verib.
Əlövsət Quliyev Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda aparılan tədqiqatların Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamları, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, habelə Dövlət proqramlarındakı tapşırıqlar əsasında həyata keçirildiyi haqda məlumat verib.
O, institutun elmi-tədqiqat işlərinin mövzu planına müvafiq institutun  elmi istiqamətinə uyğun 2 problem, 17 mövzunu əhatə edən 83 işin  və 110 mərhələsi  üzrə elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirildiyini qeyd edərək, 2 mühüm nəticənin əldə olunduğunu qeyd edib.
Cari ildə 76-sı xaricdə olmaqla 115 məqalə, 24-ü xaricdə olmaqla 54 tezis, 1 biblioqrafiya, 1 kitab-dərslik, 7 monoqrafiya, 1 proqram, 1 metodik tövsiyə nəşr olunub. Məqalələrin 25-i yüksək impakt farktorlu “Web of Science” , “Scopus”, “Agris” bazalarında indeksləşən beynəlxalq jurnallarda dərc edilib.  İnstitut alimlərinin  nəşrlərinə 212 istinad olunub.
Həmçinin alim qeyd edib ki, hesabat ilində  İnstitutda Türkiyə, Qazaxıstan Respublikası, Ukrayna, Belarusiya, Sinqapurla  əməkdaşlıq əlaqələri uğurla davam etdirilib.
Ə.Quliyev Kür-Araz ovalığında Baş Mil Qarabağ, Baş Mil Muğan, Baş Şirvan kollektorların müasir vəziyyətinin haqqında məlumat verdi. O, bildirdi ki, kollektorlardan axıdılan suyun minerallığı çox aşağıdır, hətta suyun minerallığı 3.0 q/l–dən az olan yerlərdə sulardan suvarma üçün istifadə edilir.
Alim   Azərbaycanda etibarlı su sistemləri- kəhrizlər barədə görülən işlərdən bəhs edərək qeyd edib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə kəhrizlər bizim alimlərin və mütəxəssislərin köməyi ilə bərpa olunaraq  həm içməli suya olan tələbatı, həm də kənd təsərrüfatının suvarma əkinçiliyinin inkişafına təkan verə biləcəkdir.
Ə.Quliyev həmçinin İnstitutun kadr hazırlığı, doktorantura və dissertantura təhsili, ali məktəblərlə əlaqələr, magistratura, elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, xarici ölkələrə elmi səfərlər, yerli və beynəlxalq səviyyəli konfrans və , kütləvi informasiya vasitələrində nümayiş etdirdikləri elmi-populyar fəaliyyətdən ətraflı şəkildə bəhs edib. Alim Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu və Xəzər Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Torpaq  elmi: dünəni, bu günü və sabahı” adlı 5 dekabr Dünya Torpaq Günü”həsr ediən  beynəlxalq elmi konfrans haqqında geniş məlumat verib.
İnstitutun dayaq məntəqələrində aparılmış işlər, maddi-texniki təchizat və sosial məsələlərlə bağlı müvafiq məlumatlar təqdim olunub.
Daha sonra hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, məruzəçiyə ünvanlanan suallar ətraflı cavablandırılıb. Sonda akademik İradə Hüseynova müzakirələri yekunlaşdıraraq institutun fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib. Açıq səsvermə keçirilərək hesabat Elmi şura üzvləri tərəfindən yekdilliklə qəbul olunub.

The annual report was heard of the Institute of Soil Science and Agrochemistry for 2022.
The  meeting of the Scientific Council was held of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan dedicated to the annual report of the Scientific İnstitution.
Vice-President of ANAS, academician - Irada Huseynova, General Director of the Institute of Genetic Resources, Corresponding Member of ANAS - Zeynal Akparov, correspondent member of ANAS - Novruz Guliyev, head of the scientific, technical and innovative activity organization department - Huseyn Huseynov and the scientific secretary of the Medical Sciences department - Afig Mammadov,  the İnstitute's management, members of the Scientific Council, relevant laboratory and department employees participated at the meeting.
Chairing the meeting  Academician Irada Huseynova, gave the floor to director general of the Institute, corresponding member of ANAS  Alovsat Guliyev, to present the report on the scientific and scientific-organizational activities of the Institute of Soil Science and Agrochemistry for 2022.
Alovsat Guliyev informed that, the research conducted at the Institute of Soil Science and Agrochemistry is carried out based on the decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, the decisions and orders of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
He noted that, 2 problems, 83 works covering 17 topics and 110 stages of scientific-research works were carried out in accordance with the scientific direction of the institute according to the subject plan of the institute's scientific-research works, and he noted that, 2 important results were achieved. 25 of the articles were published in international journals indexed in "Web of Science", "Scopus", "Agris" databases with a high impact factor. 212 publications were cited of institute scientists.
The scientist also noted that, in the reporting year, the Institute successfully continued cooperation with Turkey, the Republic of Kazakhstan, Ukraine, Belarus, and Singapore.
Alovsat Guliyev informed about the current situation of the collectors of Head Mil Karabakh, Head Mil Mugan, Head Shirvan in Kura-Araz plain.He stated that, the minerality of the water discharged from the collectors is very low, even in places where the minerality of the water is less than 3.0 g/l, the water is used for irrigation.
The scientist mentioned about the work done on reliable water systems in Azerbaijan - kahriz and noted that, restoring both the demand for drinking water and will be able to stimulate the development of irrigation farming in agriculture.
Alovsat Guliyev also spoke in detail about the Institute's personnel training, doctoral and dissertation studies, relations with higher schools, master's degrees, integration of science and education, international relations, scientific visits to foreign countries. The scientist gave extensive information about the international scientific conference dedicated to December 5 World Soil Day called "Soil science: yesterday, today and tomorrow" jointly organized by the Institute of Soil Science and Agrochemistry and Khazar University.
Relevant information on the work carried out in the İnstitute's support stations, material and technical equipment and social issues was presented.
Later, extensive discussions were held around the report, and questions addressed to the speaker were answered in detail. At the end, academician Irada Huseynova's discussions summing up, he positively evaluated the activity of the Institute. The open vote was held and the report was unanimously accepted by the members of the Scientific Council.