Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun 2022-ci il üzrə illik hesabatı dinlənilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Elmi şurasının elmi müəssisənin illik hesabatına həsr olunan iclası keçirilib. İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti,akademik İradə Hüseynova, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev,   Elmi, texniki və innovativ fəaliyyətin təşkili şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynov,Biologiya və Tibb Elmləri bölməsinin elmi katibi Afiq Məmmədov, institutun rəhbərliyi, Elmi şura üzvləri, müvafiq laboratoriya və şöbə əməkdaşları iştirak ediblər.
İclasa sədrlik edən akademik İradə Hüseynova Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun 2022-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti barədə məruzəsini təqdim etmək üçün sözü institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevə verib.
Əlövsət Quliyev Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda aparılan tədqiqatların Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamları, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, habelə Dövlət proqramlarındakı tapşırıqlar əsasında həyata keçirildiyi haqda məlumat verib.
O, institutun elmi-tədqiqat işlərinin mövzu planına müvafiq institutun  elmi istiqamətinə uyğun 2 problem, 17 mövzunu əhatə edən 83 işin  və 110 mərhələsi  üzrə elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirildiyini qeyd edərək, 2 mühüm nəticənin əldə olunduğunu qeyd edib.
Cari ildə 76-sı xaricdə olmaqla 115 məqalə, 24-ü xaricdə olmaqla 54 tezis, 1 biblioqrafiya, 1 kitab-dərslik, 7 monoqrafiya, 1 proqram, 1 metodik tövsiyə nəşr olunub. Məqalələrin 25-i yüksək impakt farktorlu “Web of Science” , “Scopus”, “Agris” bazalarında indeksləşən beynəlxalq jurnallarda dərc edilib.  İnstitut alimlərinin  nəşrlərinə 212 istinad olunub.
Həmçinin alim qeyd edib ki, hesabat ilində  İnstitutda Türkiyə, Qazaxıstan Respublikası, Ukrayna, Belarusiya, Sinqapurla  əməkdaşlıq əlaqələri uğurla davam etdirilib.
Ə.Quliyev Kür-Araz ovalığında Baş Mil Qarabağ, Baş Mil Muğan, Baş Şirvan kollektorların müasir vəziyyətinin haqqında məlumat verdi. O, bildirdi ki, kollektorlardan axıdılan suyun minerallığı çox aşağıdır, hətta suyun minerallığı 3.0 q/l–dən az olan yerlərdə sulardan suvarma üçün istifadə edilir.
Alim   Azərbaycanda etibarlı su sistemləri- kəhrizlər barədə görülən işlərdən bəhs edərək qeyd edib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə kəhrizlər bizim alimlərin və mütəxəssislərin köməyi ilə bərpa olunaraq  həm içməli suya olan tələbatı, həm də kənd təsərrüfatının suvarma əkinçiliyinin inkişafına təkan verə biləcəkdir.
Ə.Quliyev həmçinin İnstitutun kadr hazırlığı, doktorantura və dissertantura təhsili, ali məktəblərlə əlaqələr, magistratura, elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, xarici ölkələrə elmi səfərlər, yerli və beynəlxalq səviyyəli konfrans və , kütləvi informasiya vasitələrində nümayiş etdirdikləri elmi-populyar fəaliyyətdən ətraflı şəkildə bəhs edib. Alim Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu və Xəzər Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Torpaq  elmi: dünəni, bu günü və sabahı” adlı 5 dekabr Dünya Torpaq Günü”həsr ediən  beynəlxalq elmi konfrans haqqında geniş məlumat verib.
İnstitutun dayaq məntəqələrində aparılmış işlər, maddi-texniki təchizat və sosial məsələlərlə bağlı müvafiq məlumatlar təqdim olunub.
Daha sonra hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, məruzəçiyə ünvanlanan suallar ətraflı cavablandırılıb. Sonda akademik İradə Hüseynova müzakirələri yekunlaşdıraraq institutun fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib. Açıq səsvermə keçirilərək hesabat Elmi şura üzvləri tərəfindən yekdilliklə qəbul olunub.

Заслушан годовой отчет Института почвоведения и агрохимии за 2022 год
Состоялось заседание Ученого совета Института почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, посвященное годовому отчету научного учреждения.  В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА Академик Ирада Гусейнова, генеральный директор Института генетических ресурсов Зейнал Акперов, член-корреспондент НАНА  Новруз Гулиев,  заведующий отделом научно-технической и инновационной деятельности  Гусейн Гусейнов, ученый секретарь отдела биологических и медицинских наук Афиг Мамедов, руководство института, члены Ученого совета, сотрудники соответствующих лабораторий и отделов.
Председательствующая на заседании академик Ирада Гусейнова предоставила слово генеральному директору института, члену-корреспонденту НАНА Аловсату Гулиеву для представления отчета о научной и научно-организационной деятельности Института почвоведения и агрохимии за 2022 год.
Аловсат Гулиев сообщил, что исследования, проводимые в Институте почвоведения и агрохимии, проводятся на основании указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, постановлений и распоряжений Кабинета Министров Азербайджанской Республики, а также в качестве задач в Государственных программах.
Он отметил, что по тематическому плану НИР института, по научному направлению института, выполнено 2 задачи, 83 работы по 17 темам и 110 этапов НИР, и были достигнуты 2 важных результаты.
В текущем году опубликовано 115 статей, 76 из которых опубликованы за рубежом, 54 тезисов, из которых 24 опубликованы за рубежом, 1 библиография, 1 учебник, 7 монографий, 1 программа, 1 методическая рекомендация. 25 статей опубликованы в международных журналах, индексируемых в базах данных «Web of Science», «Scopus», «Agris» с высоким импакт-фактором. Процитировано 212 публикаций ученых института.
Ученый также отметил, что в отчетном году институт успешно продолжил сотрудничество с Турцией, Республикой Казахстана, Украиной, Беларусью, Сингапуром.
А.Гулиев дал информацию о текущей ситуации сборщиков Главного  Миля  Карабаха, Главного Миля Мугана, Главного Ширвана на Кура-Аразской равнине. Он заявил, что минерализация воды, сбрасываемой из коллекторов, очень низкая, даже в местах, где минерализация воды менее 3,0 г/л, вода используется для орошения.
Говоря о работе, проделанной в Азербайджане над созданием надежных систем водоснабжения - кахризов, ученый отметил, что с помощью наших ученых и специалистов кахризы на освобожденных территориях будут восстановлены и смогут повысить спрос на питьевую воду и развитие орошаемого земледелия в сельском хозяйстве.
А. Гулиев также подробно рассказал о подготовке кадров Института, докторантуре и диссертантуре, связях с вузами, магистратуре, интеграции науки и образования, международных связях, научных визитах в зарубежные страны, конференциях местного и международного уровня, научных и популярные мероприятия, отображаемые в средствах массовой информации.
Ученый подробно рассказал о международной научной конференции, посвященной Всемирному дню почвоведения 5 декабря, под названием «Почвоведение: вчера, сегодня, завтра», организованной совместно Институтом почвоведения и агрохимии и Хазарским университетом.
Была представлена ​​актуальная информация о работах, проводимых на базовых станциях института, материально-техническом  обеспечении и социальных вопросах.
Затем вокруг доклада состоялись широкие обсуждения, даны подробные ответы на вопросы адресованные докладчику. В заключение академик Ирада Гусейнова завершила обсуждение и положительно оценила деятельность института. Было проведено открытое голосование, и доклад был единогласно принят членами Ученого совета.