AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu “Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində həyata keçirilən layihədə əməkdaşlıq edəcək
• 2023-01-17
“Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramının bir hissəsi olaraq layihələrin həyata keçirilməsində prioritet məsələ kimi qarşıda duran əsas işlərdəndir.  Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil nazirliyi Torpaqşünaslıq və   Aqrokimya  İnstitutunda “En Pro Sol” MMC-nin direktoru Nemət Məmmədov və “Toprak iş mühendislik müşavirlik sanayi ve ticaret.LTD” şirkətinin nümayəndəsi İbrahim Kaya ilə İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor  Əlövsət Quliyev arasında görüş keçirilib. Görüşdə əsas məqsəd kimi “Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Respublikamız üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən  layihənin icrasının gərəkən səviyyədə həyata keçirilməsi təmin etmək məqsədi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə müasir torpaq tədqiqatlarının aparılması, əkinəyararlı torpaq sahələrinin müəyyən edilməsi və geoinformasiya texnologiyaları əsasında rəqəmsal torpaq xəritələrinin tərtibi nəzərdə tutulub.
Bağlanmış müqavilə əsasında Ağdam və Füzuli rayonlarının işğaldan azad olunmuş ərazilərində meliorasiya və su təsərrüfatı komplekslərinin bərpası və reallaşmasında layihələrin həyata keçirilməsində birgəəməkdaşlığa qərar verilmişdir.

Институт почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики будет сотрудничать в проекте, реализуемом в рамках программы «Великое возвращение в Карабах».
• 2023-01-17
В рамках программы «Великое возвращение в Карабах» это является одной из основных задач, стоящих впереди, как приоритетный вопрос в реализации проектов. В Институте почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось встреча между членом-корреспондентом НАНА, профессором Аловсатом Гулиевым с генеральным директором  «En Pro Sol» Нематом Мамедовым и представителем компании « Консультации по инженерно-строительным работам «Промышленность и торговля. ООО» Ибрагимом Кая. Основной целью совещания было проведение современного межевания на освобожденных территориях, определение площади пахотных земель и составление цифровых карт земель на основе геоинформационных технологий в целях обеспечения реализации проекта, имеющего стратегическое значение для нашей Республики в рамках программы "Великое возвращение в Карабах".
На основе подписанного соглашения принято решение о сотрудничестве в реализации проектов по восстановлению и внедрению мелиоративных и водохозяйственных комплексов на освобожденных территориях Агдамского и Физулинского районов.