AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun "İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə torpaqların tədqiqi və bərpası" mövzusunda təlim keçib
• 2023-02-15
"Aqrar İnkişaf Könüllüləri" Təşkilatının təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə “Aqrar İnnovatorlar”-2 layihəsinin növbəti təlimi baş tutub.
Təlimdə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaq ekologiyası beynəlxalq laboratoriyasının müdiri b.e.f.d dosent Zaman Məmmədov "İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə torpaqların tədqiqi və bərpası" mövzusunda təlim keçib.
Təlim zamanı işğaldan azad olunmuş ərazilərdə deqradasiya prosesləri, torpaqların bərpası, torpaq kateqoriyalar, qiymətləndirilməsi, inkişaf istiqamətləri, dövlət tərəfindən keçirilən tədbirlər və rayonların iqtisadi potensialı haqqında danışılıb.

Институт почвоведения и агрохимии Министерство науки и образования Азербайджанского Республики провел тренинг по изучению и восстановлению почв на освобожденных от оккупации территориях
• 2023-02-15
Очередной тренинг проекта «Аграрные новаторы»-2 был организован  Организацией добровольцев  аграрного развития в партнерстве с Министерством сельского хозяйства Азербайджанской Республики и Аграрным инновационным центром.
В ходе тренинга заведующий международной лабораторией почвенной экологии Института почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.ф.б.н. доц. Заман Мамедов провел тренинг по изучению и восстановлению почв на освобожденных территориях  от оккупации.
В ходе тренинга рассказали о процессах деградации, рекультивации земель, категориях земель, оценке, направлениях развития, мерах, принимаемых государством, экономическом потенциале регионов на территориях, освобожденных от оккупации.