Fevralın 16-da Elm və Təhsil Nazirliyinin Medianın İnkişafı Agentliyi ilə birgə təşkilatçılığı ilə “Effektiv kommunikasiya” mövzusunda təlim-seminar keçirilib.
Təlim-seminarın keçirilməsində əsas məqsəd elmi müəssisələrin və universitetlərin sosial media hesablarının təhlili, kommunikasiyanın düzgün təşkili və digər bu kimi mövzularla bağlı bilik, bacarıqları təkmilləşdirmək, media sahəsində peşəkar vərdişlərin inkişafına dəstək olmaqdır.
Təlim-seminarda nazirliyin tabeliyindəki elmi müəssisə və universitetlərin ictimaiyyətlə əlaqələrə məsul əməkdaşları, eləcə də media nümayəndələri iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov media sahəsində aparılan islahatlardan danışıb. Əhməd İsmayılov bildirib ki, bu islahatların əsas hissəsi cəmiyyətlə düzgün kommunikasiyanın təşkil edilməsidir.
Elm və təhsil nazirinin müşaviri Elnur Nəsibov çıxışında qeyd edib ki, nazirliyin tabeliyindəki müəssisələrin kommunikasiyasının gücləndirilməsi əsas prioritetlərdəndir. Nazir müşaviri əlavə edib ki, ötən ilin dekabrından elm sahələrinin ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi istiqamətində monitorinqlərə başlanılıb. Yaxın zamanlarda elmi müəssisələrin yeni əsasnamələrinin təsdiqi gözlənilir.
Elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli də öz növbəsində bildirib ki, bu gün əsas məsələ elmin populyarlaşdırılmasıdır. İnformasiyaların daha çox fakta yönləndirilməsi, yanlış məlumatların verilməməsi olduqca vacibdir və elmin cəmiyyətdə təbliği üçün ciddi addımlar atılmalıdır.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru Rasim Əliquliyev sözügedən təlim-seminarın təşkilindən məmnunluğunu ifadə edib. Rasim Əliquliyev nazirlik və ona tabe olan qurumlar arasında mövcud əlaqələrin gücləndirilməsini, kommunikasiya işinin effektiv təşkilinin vacibliyini önə çəkib, bu kimi təlimlərin əhəmiyyətli olduğunu nəzərə çatdırıb.
Daha sonra Elm və Təhsil Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr sektorunun müdiri Cəsarət Valehov "Elmi müəssisə və universitetlərin sosial media hesablarının təhlili" mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Təlim-seminarın davamında Medianın İnkişafı Agentliyinin eksperti Pərvanə İbrahimova "Media savadlılığı", "Alibayov" Kommunikasiya və Konsultinq şirkətinin rəhbəri Vəli Əlibəyov "Uğurlu kommunikasiyanın qurulması, kommunikasiya alətlərindən düzgün istifadə", təlimçilər Toğrul Ələkbərov "Effektiv təqdimat bacarıqları", Fəxri Ağayev "Şəxsi və peşəkar inkişaf", Azər Nəzərov "Təhsil müəssisələri üçün PR və kommunikasiyanın əsasları", həmçinin Təhsil TV-nin rəhbəri Rəşad Cəfərov "Təhsil TV ilə əməkdaşlıq imkanları" mövzularında çıxış edərək təcrübələrini bölüşüblər.
Təlim-seminar çərçivəsində müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Training-seminar on "Effective communication" was held.
A training-seminar on "Effective communication" was held jointly with the Media Development Agency of the Ministry of Science and Education, on February 16.
The main goal of the training-seminar analysis of social media accounts of scientific Institutions and Universities, proper organization of communication, and is to support the development of professional skills in the field of media.
Employees responsible for public relations of scientific institutions and universities under the ministry, as well as media representatives participated in the training-seminar.
Speaking at the opening ceremony, the Executive Director of the Media Development Agency, Ahmad Ismayilov, spoke about the reforms carried out in the field of media. Ahmad Ismayilov said that, the main part of these reforms is the organization of proper communication with the society.
Adviser to the Minister of Science and Education, Elnur Nasibov, noted in his speech that strengthening the communication of Institutions under the ministry is one of the main priorities. The minister's adviser added that, since December of last year, monitoring has been started in the direction of determining the needs of scientific fields. Approval of the new statutes of scientific Institutions is expected in the near future.
Adviser to the Minister of Science and Education, Nijat Mammadli said that, the main issue today is the popularization of science. It is very important to direct information to more facts, not to give false information, and serious steps should be taken to promote science in society.
Speaking later, Vice-President of ANAS, General Director of the Institute of Information Technologies - Rasim Aliguliyev expressed his satisfaction with the organization of the said training-seminar. Rasim Aliguliyev - Ministry and its subordinate institutions emphasized the importance of strengthening the existing relations between them, the effective organization of communication work, and noted the importance of such trainings.
Head of the public relations sector of the Ministry of Science and Education -Cesaret Valehov made a presentation on "Analysis of social media accounts of scientific Institutions and Universities".
An expert of the Media Development Agency during the training-seminar -Parvana Ibrahimova - "Media Literacy", "Alibayov", Head of the Communication and Consulting company - Veli Alibeyov - "Establishing successful communication, communication proper use of tools", Trainers: Togrul Alakbarov  - "Effective Presentation Skills"  Fakhri Agayev - "Personal and professional development" Azer Nazarov - "Basics of PR and communication for educational institutions" also head of Education TV - Rashad Jafarov - "Possibilities of cooperation with Educational TV" spoke on the topics and shared their experiences.
Discussions were held within the framework of the training-seminar, and the questions of the participants were answered.