“Xocalı soyqırımı”nın 31-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
Bu gün  AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  26 fevral “Xocalı  soyqırımı”nın 31-ci  ildönümü  ilə   əlaqədar anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və  Xocalı  soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru  AMEA-nın müxbir üzvü,prof. Əlövsət Quliyev   açıb və təəssüf hissi ilə qeyd edib ki, Xocalı faciəsi ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri qətliamların ən qeyri-insani olanı və  dəhşətlisidir. Bu dəhşətli soyqırıma  hüquqi və siyasi qiymət ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə 1994-cü ildə verilib. Alim bildirib ki, 44 gün  davam edən  İkinci Qarabağ müharibəsində qisası  alınan Xocalı şəhidləri daim qəlblərdə yaşayacaq.
İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı  “XX əsrin ən dəhşətli faciəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Gənc alim  ermənilərin Xocalının dinc sakinlərinə, qadınlara, qocalara, uşaqlara qarşı törətdikləri insanlığa sığmayan vəhşiliklərdən, qəddarlıqlarından danışıb. Qeyd edib ki, Xocalıda 613 nəfər xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib, yüzlərlə sakin əsir və girov götürülüb. Daha sonra İnstitutun elmi işçisi Məmmədova Roza çıxış edərək tariximizə Xocalı soyqırımı kimi həkk olunan bu qanlı faciənin minlərlə azərbaycanlının məhv edilməsi, əsir alınması, şəhərin yerlə-yeksan olunması ilə nəticələndiyini bildirib.
Çıxış edən a.e.d Mustafa Mustafayev qeyd edib ki, Xocalı faciəsi 200 ilə qədər bir müddətdə erməni millətçilərinin və onların havadarlarının Azərbaycan xalqına qarşı apardıqları etnik təmizləmə və soyqırım siyasətinin davamıdır. Erməni təcavüzkarlarının törətdikləri vəhşilik yaddaşlardan heç zaman silinməyəcəkdir.
Tədbirdə çıxış edən İnstitutun “Təchizat və xidmət”  şöbəsinin müdiri Ramiz Həsənzadə yüzlərlə günahsız sakinin vəhşicəsinə qətlə yetirildiyi Xocalı faciəsinin dünyanın ən qanlı cinayətlərindən biri olmasını bildirib. Soyqırımı törətmiş şəxslərin beynəlxalq hüquqi cəzasını alması məsələsinə toxunaraq gənclərin məsələdə əhəmiyyətindən bəhs edib.

В связи с 31-й годовщиной «Ходжалинского геноцида» состоялось памятное мероприятие, посвященное Дню геноцида азербайджанцев 31 марта
• 2023-02-24
Сегодня в Институте почвоведения и агрохимии Министерство науки и образования Азербайджанской Республики состоялось  мероприятие,в связи с 31-й годовщиной «Ходжалинского геноцида» 26 февраля. В начале мероприятия прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики и почтили минутой молчания память жертв Ходжалинского геноцида. Мероприятие открыл генеральный  директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондента  НАНА, профессор Аловсат Гулиев и отметил, что к сожалению Ходжалинская геноцид – самая бесчеловечная и ужасная из массовых расправ, совершенных армянами против азербайджанского народа. Правовая и политическая оценка этого страшного геноцида была дана в 1994 году под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева. Ученый отметил, что в наших сердцах навсегда живут ходжалинские шехиды, отомщенные в ходе 44-дневной Второй карабахской войны. Председатель Совета молодых ученых и экспертов института Тарлан Эльмарлы выступил с докладом на тему «Самая страшная трагедия ХХ века». Молодой ученый рассказал о бесчеловечных зверствах, совершенных армянами в отношении мирных жителей Ходжалы, женщин, стариков и детей. Затем научный сотрудник института Мамедова Роза в своем вступлении  отметила, что эта кровавая трагедия, вошедшая в нашу историю как Ходжалинский геноцид, привела к уничтожению тысячи азербайджанцев, захвату и разрушению города.
Выступивший д.а.н. Мустафа Мустафаев отметил, что Ходжалинская трагедия является политикой этнической чистки и геноцида, проводимой армянскими националистами и их покровителями против азербайджанского народа на протяжении до 200 лет. Зверства, совершенные армянскими агрессорами, никогда не забудется из памяти.
Выступивший на мероприятии заведующий отделом «Снабжение и обслуживание» института Рамиз Гасанзаде сказал, что Ходжалинская трагедия, где были зверски убиты сотни невинных жителей, была одним из самых кровавых преступлений в мире. К вопросу о международно-правовом наказании виновных в геноциде,  он говорил о важности молодежи в этом вопросе. В завершение мероприятия был показан видеоролик, посвященный Ходжалинскому геноциду.