“Xocalı soyqırımı”nın 31-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
Bu gün  AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  26 fevral “Xocalı  soyqırımı”nın 31-ci  ildönümü  ilə   əlaqədar anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və  Xocalı  soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru  AMEA-nın müxbir üzvü,prof. Əlövsət Quliyev   açıb və təəssüf hissi ilə qeyd edib ki, Xocalı faciəsi ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri qətliamların ən qeyri-insani olanı və  dəhşətlisidir. Bu dəhşətli soyqırıma  hüquqi və siyasi qiymət ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə 1994-cü ildə verilib. Alim bildirib ki, 44 gün  davam edən  İkinci Qarabağ müharibəsində qisası  alınan Xocalı şəhidləri daim qəlblərdə yaşayacaq.
İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı  “XX əsrin ən dəhşətli faciəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Gənc alim  ermənilərin Xocalının dinc sakinlərinə, qadınlara, qocalara, uşaqlara qarşı törətdikləri insanlığa sığmayan vəhşiliklərdən, qəddarlıqlarından danışıb. Qeyd edib ki, Xocalıda 613 nəfər xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib, yüzlərlə sakin əsir və girov götürülüb. Daha sonra İnstitutun elmi işçisi Məmmədova Roza çıxış edərək tariximizə Xocalı soyqırımı kimi həkk olunan bu qanlı faciənin minlərlə azərbaycanlının məhv edilməsi, əsir alınması, şəhərin yerlə-yeksan olunması ilə nəticələndiyini bildirib.
Çıxış edən a.e.d Mustafa Mustafayev qeyd edib ki, Xocalı faciəsi 200 ilə qədər bir müddətdə erməni millətçilərinin və onların havadarlarının Azərbaycan xalqına qarşı apardıqları etnik təmizləmə və soyqırım siyasətinin davamıdır. Erməni təcavüzkarlarının törətdikləri vəhşilik yaddaşlardan heç zaman silinməyəcəkdir.
Tədbirdə çıxış edən İnstitutun “Təchizat və xidmət”  şöbəsinin müdiri Ramiz Həsənzadə yüzlərlə günahsız sakinin vəhşicəsinə qətlə yetirildiyi Xocalı faciəsinin dünyanın ən qanlı cinayətlərindən biri olmasını bildirib. Soyqırımı törətmiş şəxslərin beynəlxalq hüquqi cəzasını alması məsələsinə toxunaraq gənclərin məsələdə əhəmiyyətindən bəhs edib.

A commemorative event was held in connection with the 31st anniversary of the "Khojaly Genocide".
Today, a commemorative event was held in connection with the 31st anniversary of the February 26 "Khojaly Genocide" at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of  Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. At the beginning of the event, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played and the dear memory of the victims of the Khojaly genocide was commemorated with a minute of silence. The event was opened by the general director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, prof. Alovsat Guliyev opened and noted with regret that, The Khojaly tragedy is the most inhumane and terrible of the massacres committed by Armenians against the people of Azerbaijan. Legal and political assessment of this terrible genocide was given in 1994 under the leadership of national leader Heydar Aliyev.  Scientist  said that, the martyrs of Khojaly, who were avenged in the 44-day Second Karabakh War, will always live in our hearts.
Tarlan Yermarli, chairman of the Institute's Council of Young Scientists and Specialists, made a speech on "The most terrible tragedy of the 20th century".  The young scientist spoke about the inhuman atrocities committed by the Armenians against the peaceful residents of Khojaly. He noted that, 613 people were brutally murdered in Khojaly, and hundreds of residents were captured and taken hostage. Later a researcher of the Institute -Mammadova Roza,  spoke and said that, this bloody tragedy, engraved in our history as the Khojaly genocide, resulted in the destruction of thousands of Azerbaijanis, capture, and the razing of the city.
Doctor of agricultural sciences -Mustafa Mustafayev, who gave a speech, noted that the Khojaly tragedy is a continuation of the policy of ethnic cleansing and genocide carried out by Armenian nationalists and their patrons against the people of Azerbaijan for up to 200 years. The atrocities committed by the Armenian aggressors will never be erased from memory.
Speaking at the event, Ramiz Hasanzadeh, head of the Institute's "Supply and Service" department, said that the Khojaly tragedy, in which hundreds of innocent residents were brutally murdered, was one of the bloodiest crimes in the world. Touching on the issue of the international legal punishment of the perpetrators of the genocide, he spoke about the importance of young people in this matter. At the end of the event, a video dedicated to the Khojaly genocide was shown.