15 Mart 2023-cü il tarixində Xaçmaz rayonunda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə sayca 15-ci  Aqrar İnnovasiya Festivalı keçirilib. Festivalın əsas məqsədi aqrar sahənin innovativ əsaslarla inkişaf etdirilməsi, kənd təsərrüfatı məhsul istehsalçılarının yeniliklərə əlçatanlığının  təmin olunmasıdır.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu festivalda Mobil (Səyyar) Aqrar Laboratoriyası ilə iştirak edib. Torpağın məhsuldarlığını artırmaq, onun münbitliyini qorumaq, ekoloji təmiz məhsul əldə etmək üçün müasir elmi təcrübi biliklərə əsaslanan, əkin sahəsində birbaşa  tədqiqatlar  və analizlər aparmaqla vaxt itirmədən fermerə yerindəcə xidmət göstərən Mobil(səyyar) laboratoriya vasitəsi ilə torpaqda qida maddələrinin (NPK) və humusun miqdari təyin edilir, torpağın aqrofiziki xassələri və qranulometrik tərkibi təyin edilir, torpaq mühitin reaksiyası (pH) müəyyən edilir, torpaqda  şorlaşma və şorakətləşmə prosesləri qiymətləndirilir.
Nəticədə torpağın ehtiyacı ola biləcək gübrə norması müəyyən edilir (torpağı kimyəvi çirklənmədən qoruyur, ekoloji vəziyyəti tənzim edilir), irriqasiya eroziyasına qarşı tədbirlər planı hazırlanır. Festivalda həmçinin aqrar sahənin müxtəlif istiqamətləri üzrə fəaliyyət göstərən 60-dan çox yerli və xarici şirkət iştirak edib.
Festival Quba-Xaçmaz bölgəsinin fermerlərinin marağına səbəb olub,geniş müzakirələr aparılıb,suallar cavablandırılıb.

Институт почвоведения и агрохимии Министерство науки и образования Азербайджанской Республики принял участие в Фестивале аграрных инноваций в Хачмазе
• 2023-03-16
15 марта 2023 года в Хачмазском районе состоялся 15-й Фестиваль аграрных инноваций при организации Аграрно-инновационного центра Министерства сельского хозяйства.
Основная цель фестиваля – развитие аграрной сферы на инновационной основе, обеспечение доступности производителей сельскохозяйственной продукции к инновациям.
Институт почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования принял участие в фестивале с Мобильной аграрной лабораторией. В целях повышения продуктивности почвы, сохранения ее плодородия и получения экологически чистой продукции определение количества элементов питания (NPK) и гумуса в почве с помощью мобильной лаборатории, оказывающей услуги фермеру на месте не теряя времени путем проведения непосредственных исследований и анализов в области возделывания, на основе современных научных знаний назначается агрофизические свойства и гранулометрический состав почвы, определяется реакция почвенной среды (рН),  оцениваются процессы засоления и солонцевание в почве. В результате определяется норма удобрений, в которых может нуждаться почва (защищает почву от химического загрязнения, регулируется экологическая ситуация), и составляется план мероприятий против ирригационной эрозии.
В фестивале также приняли участие более 60 местных и зарубежных компаний, работающих в различных направлениях аграрной сферы.
Фестиваль вызвал интерес у фермеров Губа-Хачмазского района, были проведены широкие обсуждения и даны ответы на вопросы.