15 Mart 2023-cü il tarixində Xaçmaz rayonunda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə sayca 15-ci  Aqrar İnnovasiya Festivalı keçirilib. Festivalın əsas məqsədi aqrar sahənin innovativ əsaslarla inkişaf etdirilməsi, kənd təsərrüfatı məhsul istehsalçılarının yeniliklərə əlçatanlığının  təmin olunmasıdır.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu festivalda Mobil (Səyyar) Aqrar Laboratoriyası ilə iştirak edib. Torpağın məhsuldarlığını artırmaq, onun münbitliyini qorumaq, ekoloji təmiz məhsul əldə etmək üçün müasir elmi təcrübi biliklərə əsaslanan, əkin sahəsində birbaşa  tədqiqatlar  və analizlər aparmaqla vaxt itirmədən fermerə yerindəcə xidmət göstərən Mobil(səyyar) laboratoriya vasitəsi ilə torpaqda qida maddələrinin (NPK) və humusun miqdari təyin edilir, torpağın aqrofiziki xassələri və qranulometrik tərkibi təyin edilir, torpaq mühitin reaksiyası (pH) müəyyən edilir, torpaqda  şorlaşma və şorakətləşmə prosesləri qiymətləndirilir.
Nəticədə torpağın ehtiyacı ola biləcək gübrə norması müəyyən edilir (torpağı kimyəvi çirklənmədən qoruyur, ekoloji vəziyyəti tənzim edilir), irriqasiya eroziyasına qarşı tədbirlər planı hazırlanır. Festivalda həmçinin aqrar sahənin müxtəlif istiqamətləri üzrə fəaliyyət göstərən 60-dan çox yerli və xarici şirkət iştirak edib.
Festival Quba-Xaçmaz bölgəsinin fermerlərinin marağına səbəb olub,geniş müzakirələr aparılıb,suallar cavablandırılıb.

The Institute of Soil Science and Agro-Chemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan participated in the Agrarian Innovation Festival held in Khachmaz.
• 2023-03-16
On March 15, 2023, the 15th Agrarian Innovation Festival was held in Khachmaz district under the organization of the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture.The main goal of the festival is to develop the agrarian field on an innovative basis, to ensure the accessibility of agricultural product producers to innovations.
The Institute of Soil Science and Agro-chemistry of the Ministry of Science and Education participated in the festival with the Mobile Agrarian Laboratory. Increase soil productivity, protect its fertility, based on modern scientific and practical knowledge to obtain an ecologically clean product, direct studies in the field of cultivation and the amount of nutrients and humus in the soil is determined by means of a Mobile laboratory, agro-physical properties and granulometric composition of the soil are determined, soil reaction (pH) is determined, soil salinization and salinization processes are evaluated.
As a result, the fertilizer rate that the soil may need is determined, and a plan of measures against irrigation erosion is prepared.More than 60 local and foreign companies operating in various directions of the agricultural field also participated in the festival.
The festival aroused the interest of the farmers of Guba-Khachmaz region, extensive discussions were held and questions were answered.