Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 31 mart soyqırımı ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
Bu gün AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı  anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində  soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Alim qeyd edib ki, 31 mart soyqırımı  erməni millətçiləri tərəfindən azərbaycanlılara qarşı məqsədyönlü şəkildə törədilən soyqırımı siyasətinin ən qanlı faciələrindən biridir. 1998-ci il martın 26-da ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” fərmanla erməni millətçilərinin cinayətkar əməllərinə hərtərəfli siyasi qiymət verilmişdir.
Çıxış edən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı qeyd edib ki, Azərbaycanın müstəqilliyini boğmaq, milli demokratik qüvvələrə ağır zərbə vurmaq məqsədi ilə təşkil olunmuş bu soyqırımı Azərbaycan xalqının tarixinə qan yaddaşı kimi həkk olundu. Xalqımız bu tarixi əsrlər keçsə belə unuda bilməyəcək.

The memorial event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry on March 31.
Today, a commemorative event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of  Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan  on March 31 - Genocide Day of Azerbaijanis. At the beginning of the event, the memory of the victims of the genocide was commemorated with a minute of silence. Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev opened the event with his opening speech. The scientist noted that, the March 31 genocide is one of the bloodiest tragedies of the genocidal policy committed against Azerbaijanis by Armenian nationalists. On March 26, 1998, with the decree "On Genocide of Azerbaijanis" signed by national leader Heydar Aliyev, a comprehensive political evaluation was given to the criminal acts of Armenian nationalists.
The chairman of the Council of Young Scientists and Experts -Tarlan Yelmarlı said that, this genocide, which was organized with the aim of stifling the independence of Azerbaijan and dealing a heavy blow to the national democratic forces, was engraved in the history of the Azerbaijan.