Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 31 mart soyqırımı ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
Bu gün AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı  anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində  soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Alim qeyd edib ki, 31 mart soyqırımı  erməni millətçiləri tərəfindən azərbaycanlılara qarşı məqsədyönlü şəkildə törədilən soyqırımı siyasətinin ən qanlı faciələrindən biridir. 1998-ci il martın 26-da ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” fərmanla erməni millətçilərinin cinayətkar əməllərinə hərtərəfli siyasi qiymət verilmişdir.
Çıxış edən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı qeyd edib ki, Azərbaycanın müstəqilliyini boğmaq, milli demokratik qüvvələrə ağır zərbə vurmaq məqsədi ilə təşkil olunmuş bu soyqırımı Azərbaycan xalqının tarixinə qan yaddaşı kimi həkk olundu. Xalqımız bu tarixi əsrlər keçsə belə unuda bilməyəcək.

В Институте почвоведения и агрохимии состоялось памятное мероприятие посвященное 31 марта-Дня геноцида азербайджанцев город Баку. 31 марта 2023 г.
• 2023-03-31
Сегодня в Институте почвоведения и агрохимии Министерство науки образования Азербайджанского Республики состоялось памятное мероприятие посвященное  31 марта - Дня геноцида азербайджанцев. В начале мероприятия сотрудники института  почтили с минутой молчания память жертв геноцида . Мероприятие открыл директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев.Ученый отметил,что трагедия 31 марта стала еще одним ужасным примером оккупационной политики армянских националистов и их  сторонников против азербайджанского народа. 26 марта 1998 года общенациональный лидер Гейдар Алиев подписал указ «О геноциде азербайджанцев» и дал всестороннюю политическую оценку преступным действиям армянских националистов.
Выступивший председатель Совета молодых ученых и специалистов Тарлан Елмарлы отметил, что этот геноцид, организованный с целью задушить  независимости Азербайджана и нанесения тяжелого удара национально-демократическим силам, вошел в историю азербайджанского народа как память крови. Наш народ не сможет забыть эту историю даже спустя века.