Su Ehtiyatlarının Səmərəli İdarə edilməsi ilə bağlı Milli Su Siyasəti Dialoqunun növbəti görüşü keçirilib
• 2023-04-07
05-06 aprel tarixində Azərbaycanda Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Avropa İttifaqı Ətraf Mühit Naminə (EU4Environment) Proqramının Su və Ekoloji Məlumatlar fəaliyyəti çərçivəsində Su Ehtiyatlarının Səmərəli İdarə edilməsi ilə bağlı Milli Su Siyasəti Dialoqunun növbəti görüşü keçirilib.
Tədbirdə AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev iştirak edərək, “Azərbaycanda su ehtiyatlarından səmərəli istifadə-kəhrizlər” adlı məruzə ilə çıxış edib. Alimin məruzəsi böyük maraqla qarşılanıb.
Tədbirdə Azərbaycanda su ehtiyatlarının idarə edilməsində iştirak edən aidiyyəti dövlət qurumları, Avropa İttifaqının Azərbaycan Nümayəndəliyi, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, həmçinin BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyası, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı, Avstriyanın Ətraf Mühit Agentliyi, Beynəlxalq Təbiəti Mühafizə İttifaqı və Fransanın Beynəlxalq Su Ofisinin ekspertləri iştirak edib.

Состоялось очередное заседание Национального диалога по водной политике об эффективному управлению водными ресурсами
• 2023-04-07
05-06 апреля в Азербайджане состоялось очередное заседание Национального диалога по водной политике об эффективному управлению водными ресурсами при организации Министерства экологии и природных ресурсов в рамках деятельности по водной и экологической информации Программы Европейского Союза по окружающей среде (EU4Environment).
В мероприятии принял участие директор Института почвоведения и агрохимии Министерство науки и образования Азербайджанской Республики, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев. Он выступил с докладом на тему «Эффективное использование водных ресурсов в Азербайджане – кяхризы». Доклад ученого был встречен с большим интересом.
В мероприятии приняли участие соответствующие государственные учреждения, занимающиеся управлением водными ресурсами в Азербайджане, Представительство Азербайджана в Европейском Союзе, представители международных организаций, а также эксперты Европейской экономической комиссии ООН, Организации экономического сотрудничества и развития. участие Австрийского агентства по охране окружающей среды, Международного союза охраны природы и Международного водного офиса Франции.