"Heydər Əliyev ili"nə həsr olunmuş “Heydər Əliyevin aqrar elmin inkişafında rolu” mövzusunda konfrans keçirilib
• 2023-05-19
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu və Lənkəran Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə 2023-cü il "Heydər Əliyev ili"nə həsr olunmuş “Heydər Əliyevin aqrar elmin inkişafında rolu” mövzusunda elmi-praktik konfrans işinə başlayıb.
Azərbaycanın Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə açılan konfransın əvvəlində Ulu öndər Heydər Əliyevin  əziz xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir. Konfransı LDU-nun rektoru, prof. Natiq İbrahimov açıb. Professor Ulu öndər H.Əliyevin Azərbaycanda bütün sahələrdə olduğu kimi  aqrar sahənin inkişafındakı böyük rolundan bəhs edib.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev “Azərbaycanda iqlim dəyişməsi və  su problemlərinin yaranması” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim çıxışında  müasir  dünyada  şirin su mənbələrinin azalması, ətraf mühitin çirkləndirilməsi və sudan səmərəsiz istifadə nəticəsində mövcud su ehtiyatlarının sürətlə tükənməsi, həmçinin   zəngin şirin su ehtiyatlarına malik kəhrizlər haqqında ətraflı məlumat verib.
Elmi-praktik konfransın plenar iclasında AMEA-nın müxbir üzvü, professor Amin İsmayılov “Azərbaycanda rəqəmsal torpaq xəritəçiliyinin əsas xüsusiyyətləri”, LDU-nun dosentləri Balayar Şahbazov “Heydər Əliyevin torpaq islahatları ərzaq təhlükəsizliyinin təminatıdır”, Məlahət Ağayeva “Heydər Əliyev və Azərbaycanda çayçılığın inkişafı” mövzusunda çıxış ediblər.
Plenar iclasdan sonra   konfrans işini “Torpaqların genezisi, təsnifatı, təkamülü və geoinformasiya sistemləri”, “Torpaq, su ehtiyatları və onlardan səmərəli istifadə”, “Torpaq biomüxtəlifliyinin qorunması”, “Davamlı kənd təsərrüfatının inkişaf perspektivləri”, “Azərbaycanda çayçılığın inkişafı” bölmələrində davam etdirib.
Konfransdan sonra axşam təşkil edilən ziyafətdə LDU-nun rektoru professor Natiq  İbrahimov   Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyevə və institut əməkdaşlarına xatirə olaraq hədiyyələr təqdim edib.

The conference on "Heydar Aliyev's role in the development of agricultural science" was held, which dedicated to the "Year of Heydar Aliyev".
• 2023-05-19
By the organization of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and Lankaran State University - the scientific-practical conference dedicated to the "Year of Heydar Aliyev" has started.
At the beginning of the conference, which opened with the playing of the National Anthem of Azerbaijan, the dear memory of the great leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute of silence. The conference was opened by the rector of LSU, prof.Natig Ibrahimov's opening speech. The professor talked about the irreplaceable  role of the Great leader Heydar Aliyev in the development of the agricultural sector, as well as in all fields in Azerbaijan.
The General Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev, delivered a report on "Climatic change and the emergence of water problems in Azerbaijan".
In his speech, the scientist gave detailed information about the reduction of fresh water sources in the modern world, the rapid depletion of existing water resources as a result of environmental pollution and inefficient use of water, as well as the kahriz with rich fresh water resources.
At the plenary session of the scientific-practical conference, the correspondent member of ANAS, professor Amin Ismayilov spoke on the subject - "The main features of digital land mapping in Azerbaijan", assistant professors of LSU Balayar Shahbazov spoke on the subject - "Land reforms of Heydar Aliyev are a guarantee of food security", and Malahat Aghayeva spoke on the subject - "Heydar Aliyev and the development of tea cultivation in Azerbaijan".
After the plenary session, the conference continued its work in its divisions : "Genesis, classification, evolution and geoinformation systems of soils", "Land, water resources and their efficient use", "Protection of soil biodiversity", "Development of tea cultivation".
After the conference, the rector of LSU, professor Natig Ibrahimov, presented gifts to the General Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev and the employees of the Institute.