“Taxılçılığın elmi əsaslarla inkişaf etdirilməsi: problemlər və perspektivlər” mövzusunda tədbir keçirilib
• 2023-06-24
Tərtər rayonunda Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (ƏETİ) Tərtər Bölgə Təcrübə Stansiyasında Azərbaycan Respublikası (AR) Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi (KTN) və ƏETİ-nin birgə təşkil etdiyi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Taxılçılığın elmi əsaslarla inkişaf etdirilməsi: problemlər və perspektivlər” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə Tərtər rayonu İcra Hakimiyyətinin başçısı Müstəqim Məmmədov açaraq “Tərtər rayonunda taxılçılığın vəziyyəti” mövzusunda çıxış edib, görülmüş işlər barədə fikirlərini bildirib.
Tədbirdə AR Elm və Təhsil Nazirliyi Torpaqşünaslıq və aqrokimya İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev “Azərbaycanda torpaq və su ehtiyatlarının səmərəli istifadəsi gələcək məhsuldarlığın əsasıdır”  mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd yeni yaradılmış taxıl sortlarının nümayiş etdirilməsi və taxılçılıqda yeni innovativ texnologiyaların tanıdılmasından ibarətdir.Tədbirdə bir çox şirkətlərin nümayəndələri, Qobustan, Kürdəmir, Hacıqabul və digər rayonlardan olan fermerlər və mütəxəssislər iştirak ediblər.

An event was held on the topic "Development of grain growing on scientific basis: problems and prospects".
• 2023-06-24
With the joint organization of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, the Scientific Research Institute of Agriculture and the Tertar Regional Experimental Station of the Tartar region, an event dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev "Development of grain growing on scientific basis" was held. The event was opened by the head of the Executive Power of the Tartar region, Mustaqim Mammadov, who spoke on the topic "The state of grain growing in the Tartar region" and expressed his views on the work done.
The General Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Corresponding Member of ANAS, Alovsat Guliyev attended the event on the topic "Efficient use of land and water resources and future productivity in Azerbaijan".
The purpose of the event is to demonstrate newly created grain varieties and introduce new innovative technologies in grain growing.Representatives of many companies, farmers and specialists from Gobustan, Kurdamir, Hajigabul and other regions took part in the event.