AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu işğaldan azad olunmuş ərazilərdə torpaq tədqiqatlarına başlayıb
• 2023-07-11
İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizə “Böyük qayıdışın” təmin edilməsi üçün Azərbaycan dövləti tərəfindən kompleks fəaliyyət planlarının hazırlanması ilə bərabər artıq bu istiqamətdə olduqca əhəmiyyətli praktiki fəaliyyətlərə də başlanılıb. Qarabağın işğaldan azad edilmiş torpaqlarının tədqiqi məsələləri aqrar sahəyə aid elmi fəaliyyətlə məşğul olan alimlərin  üzərinə mühüm vəzifələr qoyur.
Bu məqsədlə 11 iyul AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev Tərtər Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı  Müstəqim Məmmədov ilə görüşüb. Görüş zamanı Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun elmi fəaliyyəti və  Tərtər rayonu ərazisində xüsusilə rayonunun işğaldan azad olunmuş ərazilərində torpaq tədqiqatları aparmaq məqsədi ilə  qarşılıqlı iş prinsipi  haqqında  müzakirələr aparılıb. Həmçinin  AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu ilə Tərtər rayonunun elmi tədqiqat müəssisələri arasında birgə əməkdaşlığın yaradılması, elmi  araşdırmaların təşkili məsələləri müzakirə olunub.
Daha sonra ərazidə əkinə yararlı torpaqlarda bağaltı, taxılaltı sahələrindən  torpaqların qiymətləndirilməsi məqsədi ilə analiz üçün torpaq nümunələri götürülmüşdür. Tərtər rayonunun işğaldan azad olunmuş  “Çaylı” kəndi  və digər ərazilərdən monitorinq məqsədi ilə torpaq nümunələri götürülmüş və ərazi vizual olaraq tədqiq edilmişdir.

The Institute of Soil Science and AgroChemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan has started soil research in the territories freed from occupation.
• 2023-07-11
In order to ensure the "Great return" to our territories freed from occupation, along with the preparation of complex action plans by the state of Azerbaijan, very important practical activities in this direction have already been started. The issues of researching the liberated lands of Karabakh impose important tasks on scientists engaged in scientific activities related to the agricultural field.
For this purpose, on July 11, director general of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, corresponding member of ANAS - Alovsat Guliyev met with Mustaqim Mammadov, the head of Tartar District Executive Power. Also, issues of establishing joint cooperation and organization of scientific research between the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and scientific research institutions of Tartar region were discussed.
Later, soil samples were taken for analysis in the arable lands in the area from the garden and grain fields for the purpose of soil evaluation. For the purpose of monitoring, soil samples were taken from the liberated "Chayli" village of Tartar region and other areas were visually studied.