Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 27 sentyabr Anım Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə 27 sentyabr Anım Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib  və 44 günlük Vətən müharibəsində canlarından keçən bütün şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev bildirib ki, məhz güclü dövlət siyasəti və  hərbçilərimizin qəhrəmanlığı sayəsində  tarixi torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edilib. Ə.Quliyev qeyd edib ki, Ali  Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuz  tariximizin kədərli günlərini qürurlu günlərlə əvəz edib. Alim 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı tarix yazan oğullarımızın döyüş yolundan söz açıb və bu gün hər kəsin onlarla fəxr etdiyini, qürur duyduğunu qeyd edib.
Tədbirdə  Vətən müharibəsinin iştirakçısı, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Mülki Müdafiə qərargahının rəisi polkovnik-leytenant Ruslan Məhəmmədov çıxış edərək Vətən müharibəsində bizə böyük qələbəni yaşadan qüdrətli Azərbaycan Ordusunun keçdiyi çətin döyüş yolundan bəhs edib.
Anım tədbirində çıxış edən Vətən müharibəsi qaziləri Füzuli,Xocavənd, Şuşa və Laçın uğrunda cəsurca döyüşən Elvin Yəhyayev və Xəlil Yusifov  da öz döyüş yolları, qazanılan möhtəşəm qələbə, 44 günlük müharibə haqqında təəssüratlarını tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər.
Anım tədbirində Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Sədri Tərlan Yelmarlı, laboratoriya müdirləri, a.e.d Mustafa Mustafayev və a.e.ü.f.d Mirvari Məmmədova Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda gedən 44 günlük mübarizədə xalqımızın bir yumruq kimi həmrəylik, əzm və iradə nümayiş etdirdiyini qeyd ediblər.

27 сентября в Институте почвоведения и агрохимии состоялось мероприятие, в связи с Днем памяти
27 сентября состоялось мероприятие в связи с Днем памяти при организации Совета молодых ученых и специалистов. В начале мероприятия прозвучал Государственный Гимн Азербайджанской Республики и почтили минутой молчания всех шехидов, погибших в 44-дневной Отечественной войне. Генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев, открывший мероприятие вступительной речью, отметил, что  благодаря героизму наших воинов и сильной государственной политике наши исторические земли были освобождены от врага. А.Гулиев отметил, что под руководством Главнокомандующего Ильхама Алиева наша храбрая армия заменила печальные дни нашей истории гордыми днями. Ученый рассказал о боевом пути наших сыновей, написавших славную историю в 44-дневной Отечественной войне, и отметил, что сегодня ими все гордятся.
На мероприятии участник Отечественной войны, начальник штаба Гражданской обороны Института почвоведения и агрохимии, подполковник Руслан Магомедов рассказал о сложном боевом пути могучей Азербайджанской Армии, подарившей нам великую победу в Отечественной войне.
Выступившие на памятном мероприятии ветераны Отечественной войны Эльвин Яхьяев и Халил Юсифов, отважно сражавшиеся за Физули, Ходжавенд, Шушу и Лачин, поделились с участниками мероприятия своими впечатлениями о войне, о великой победе, одержанной 44-й годовщине. На мероприятии председатель Совета молодых ученых и специалистов Института почвоведения и агрохимии Тарлан Елмарлы, заведующие лабораторией д.а.н. Мустафа Мустафаев, д.ф.а.н. Мирвари Мамедова отметили, что наш народ проявил солидарность, решимость и волю во время 44-дневной борьбы за территориальную целостность и суверенитет Азербайджана.