Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 27 sentyabr Anım Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə 27 sentyabr Anım Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib  və 44 günlük Vətən müharibəsində canlarından keçən bütün şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev bildirib ki, məhz güclü dövlət siyasəti və  hərbçilərimizin qəhrəmanlığı sayəsində  tarixi torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edilib. Ə.Quliyev qeyd edib ki, Ali  Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuz  tariximizin kədərli günlərini qürurlu günlərlə əvəz edib. Alim 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı tarix yazan oğullarımızın döyüş yolundan söz açıb və bu gün hər kəsin onlarla fəxr etdiyini, qürur duyduğunu qeyd edib.
Tədbirdə  Vətən müharibəsinin iştirakçısı, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Mülki Müdafiə qərargahının rəisi polkovnik-leytenant Ruslan Məhəmmədov çıxış edərək Vətən müharibəsində bizə böyük qələbəni yaşadan qüdrətli Azərbaycan Ordusunun keçdiyi çətin döyüş yolundan bəhs edib.
Anım tədbirində çıxış edən Vətən müharibəsi qaziləri Füzuli,Xocavənd, Şuşa və Laçın uğrunda cəsurca döyüşən Elvin Yəhyayev və Xəlil Yusifov  da öz döyüş yolları, qazanılan möhtəşəm qələbə, 44 günlük müharibə haqqında təəssüratlarını tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər.
Anım tədbirində Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Sədri Tərlan Yelmarlı, laboratoriya müdirləri, a.e.d Mustafa Mustafayev və a.e.ü.f.d Mirvari Məmmədova Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda gedən 44 günlük mübarizədə xalqımızın bir yumruq kimi həmrəylik, əzm və iradə nümayiş etdirdiyini qeyd ediblər.

The event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry on September 27 which was dedicated to Memorial Day.
• 2023-09-27
The event was held in connection with the Memorial Day of September 27, organized by the Council of Young Scientists and Experts of the Institute of Soil Science and Agrochemistry. At the beginning of the event, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played and the dear memory of all the martyrs who lost their lives in the 44-day Patriotic War was commemorated with a minute's silence. At the beginning of the event, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played and the dear memory of all the martyrs who lost their lives in the 44-day Patriotic War was commemorated with a minute's silence.
The general director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev, who opened the event with his opening speech, said that, our historical lands have been liberated from the enemy. Alovsat Guliyev noted that, under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our brave army replaced the sad days of our history with proud days. The scientist spoke about the war path of our sons who wrote a glorious history in the 44-day Patriotic War and noted that everyone is proud of them today.
At the event, the participant of the Patriotic War, the head of the Civil Defense Headquarters of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, lieutenant colonel Ruslan Mahammadov spoke about the difficult battle path of the mighty Azerbaijan Army.
Veterans of the Patriotic War, Elvin Yahyayev and Khalil Yusifov, who bravely fought for Fuzuli, Khojavand, Shusha and Lachin, shared their impressions of the war, the great victory won, and the 44-day war with the participants of the event.