Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 8 Noyabr Zəfər günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə  8 noyabr – Zəfər Günü münasibəti ilə  tədbir keçirilib. Tədbirdə torpaqlarımız uğrunda  canından keçmiş şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev Zəfər Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik edərək, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuzun qələbəsini tariximizin ən parlaq səhifələrindən biri adlandırıb. Alim qeyd edib ki, hərbçilərimizin şücaəti, canı, qanı bahasına qazanılan bu qələbə nəticəsində  tarixi ədalət, ölkəmizin ərazi bütövlüyü  bərpa olundu. Ə.Quliyev 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı tarix yazan oğullarımızın döyüş yolundan söz açıb və bu gün hər kəsin onlarla fəxr etdiyini, qürur duyduğunu qeyd edib.
Vətən müharibəsinin iştirakçısı, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Mülki Müdafiə qərargahının rəisi polkovnik-leytenant Ruslan Məhəmmədov döyüşlə bağlı xatirələrini bölüşüb. O, qeyd edib ki, arxa cəbhədə olanlar həmrəylik göstərərək öz əməlləri ilə ön cəbhədə vuruşanlara əllərindən gələn köməyi əsirgəmədilər. Müzəffər ordumuz 44 gün ərzində döyüş meydanında gücünü göstərdi, Ali Baş Komandanın qətiyyətli mövqeyi nəticəsində 8 noyabr şanlı tariximizə Zəfər günü kimi yazıldı. Həmçinin tədbirdə çıxış edən I Qarabağ müharibəsi veteranı Vladimir Qurbanov müharibə haqqında təəssüratlarını tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Tədbirdə çıxış edən  b.ü.f.d., dosent Zaman Məmmədov sentyabrın 27-dən başlayan, 44 gün davam edən və Dağlıq Qarabağ da daxil olmaqla işğal altındakı ərazilərimizin qaytarılması ilə nəticələnən Vətən Müharibəsinin tariximizin ən parlaq səhifələrindən biri olduğunu bildirib.
Tədbirdə  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Sədri Tərlan Yelmarlı Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərimizin hər zaman qəlbimizdə əbədi yaşayacağını, onların adlarının daim uca tutulacağını qeyd edib.

В Институте почвоведения и агрохимии состоялось мероприятие, посвященное 8 ноября - Дню Победы
В Институте почвоведения и агрохимии состоялось мероприятие по случаю 8 ноября – Дню Победы, организованное Советом молодых ученых и специалистов. На мероприятии почтили минуту молчания  память  шехидов, павших за наши земли и прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Генеральный директор института, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев, открывший мероприятие вступительной речью, поздравил участников с Днем Победы и назвал победу нашей храброй армии под руководством Главнокомандующего Ильхама Алиева одна из самых ярких страниц нашей истории. Ученый отметил, что в результате этой победы, одержанной ценой мужества, жизни и крови наших воинов, восстановлена ​​историческая справедливость и территориальная целостность нашей страны. А.Гулиев рассказал о военном пути наших сыновей, написавших славную историю в 44-дневной Отечественной войне, и отметил, что сегодня ими все гордятся.
Своими воспоминаниями о бое поделился участник Отечественной войны, начальник штаба гражданской обороны Института почвоведения и агрохимии, подполковник Руслан Магамедов. Он отметил, что те, кто находится в тылу, проявили солидарность и не жалели помощи тем, кто сражался на фронте. Наша победоносная армия 44 дня показывала свою силу на поле боя, благодаря решительной позиции Главнокомандующего 8 ноября вписалось в нашу славную историю как День Победы. Выступивший на мероприятии ветеран Первой Карабахской войны Владимир Курбанов   поделился своими впечатлениями о войне с участниками мероприятия. Выступая на мероприятии, доцент Заман Мамедов заявил, что Отечественная война, начавшаяся 27 сентября, продолжавшаяся 44 дня и закончившаяся возвращением наших оккупированных территорий, в том числе Нагорного Карабаха, является одной из самых ярких страниц нашей истории.
На мероприятии председатель Совета молодых ученых и специалистов Института почвоведения и агрохимии Тарлан Елмарлы отметил, что наши шехиди, отдавшие свою жизнь за Родину, всегда будут жить в наших сердцах навсегда  и их имена всегда будут в почете.