Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 8 Noyabr Zəfər günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə  8 noyabr – Zəfər Günü münasibəti ilə  tədbir keçirilib. Tədbirdə torpaqlarımız uğrunda  canından keçmiş şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev Zəfər Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik edərək, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuzun qələbəsini tariximizin ən parlaq səhifələrindən biri adlandırıb. Alim qeyd edib ki, hərbçilərimizin şücaəti, canı, qanı bahasına qazanılan bu qələbə nəticəsində  tarixi ədalət, ölkəmizin ərazi bütövlüyü  bərpa olundu. Ə.Quliyev 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı tarix yazan oğullarımızın döyüş yolundan söz açıb və bu gün hər kəsin onlarla fəxr etdiyini, qürur duyduğunu qeyd edib.
Vətən müharibəsinin iştirakçısı, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Mülki Müdafiə qərargahının rəisi polkovnik-leytenant Ruslan Məhəmmədov döyüşlə bağlı xatirələrini bölüşüb. O, qeyd edib ki, arxa cəbhədə olanlar həmrəylik göstərərək öz əməlləri ilə ön cəbhədə vuruşanlara əllərindən gələn köməyi əsirgəmədilər. Müzəffər ordumuz 44 gün ərzində döyüş meydanında gücünü göstərdi, Ali Baş Komandanın qətiyyətli mövqeyi nəticəsində 8 noyabr şanlı tariximizə Zəfər günü kimi yazıldı. Həmçinin tədbirdə çıxış edən I Qarabağ müharibəsi veteranı Vladimir Qurbanov müharibə haqqında təəssüratlarını tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Tədbirdə çıxış edən  b.ü.f.d., dosent Zaman Məmmədov sentyabrın 27-dən başlayan, 44 gün davam edən və Dağlıq Qarabağ da daxil olmaqla işğal altındakı ərazilərimizin qaytarılması ilə nəticələnən Vətən Müharibəsinin tariximizin ən parlaq səhifələrindən biri olduğunu bildirib.
Tədbirdə  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Sədri Tərlan Yelmarlı Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərimizin hər zaman qəlbimizdə əbədi yaşayacağını, onların adlarının daim uca tutulacağını qeyd edib.

An event was held on the occasion of November 8 Victory Day, in the Institute of Soil Science and Agrochemistry.
• 2023-11-07
An event was held on the occasion of November 8 - Victory Day, organized by the Council of Young Scientists and Experts at the Institute of Soil Science and Agrochemistry. At the event, the souls of our martyrs who died for our lands were remembered with a minute of silence and the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played. The General Director of the Institute, corresponding member of ANAS, Alovsat Guliyev, who opened the event with his opening speech, congratulated the participants on the Victory Day. The victory of our brave army under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev is one of the brightest pages of our history.
The scientist noted that, historical justice and the territorial integrity of our country were restored as a result of this victory won at the cost of bravery, life and blood of our soldiers. Alovsat Guliyev spoke about the war path of our sons who wrote a glorious history in the 44-day Patriotic War and noted that everyone is proud of them today.
The Participant of the Patriotic War, head of the Civil Defense headquarters of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, lieutenant colonel Ruslan Mammadov shared his memories of the war. He noted that, those on the rear front showed solidarity and did not spare the help they could to those fighting on the front. Our victorious army showed its strength on the battlefield for 44 days. As a result of the decisive position of the Supreme Commander, November 8 was recorded in our glorious history as Victory Day. Vladimir Gurbanov, a veteran of the First Karabakh War, who also spoke at the event, shared his impressions about the war with the event participants. Associate professor Zaman Mammadov, who spoke at the event, said that the Patriotic War, which started on September 27, lasted 44 days and resulted in the return of our occupied territories, including Nagorno-Karabakh, is one of the brightest pages in our history.
Chairman of the Council of Young Scientists and Experts of the Institute of Soil Science and Agrochemistry Tarlan Yelmarlı, noted that, our martyrs who sacrificed their lives for the Motherland will always live forever in our hearts, at the event.
In the end, a video dedicated to November 8 – Victory Day was presented to the participants of the event.