AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Dünya Torpaq Günü münasibətilə tədbir keçirilib
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitunda 5 dekabr- Dünya Torpaq Günü münasibətilə tədbir keçirilib.Tədbiri giriş sözü ilə  İnstitunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov “Torpaq və su həyatımızın mənbəyidir” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib. Alim çıxışında  bildirib ki, bu günün keçirilməsi Beynəlxalq Torpaq Elmləri Birliyi (IUSS) tərəfindən 2002-ci ildə tövsiyə edilib və 2014-cü ildə BMT Baş Assambleyası 5 dekabr tarixi rəsmi olaraq Dünya Torpaq Günü kimi qeyd edilir. Alim qeyd edib ki, Dünya Torpaq Günü insanları torpağın müstəsna əhəmiyyəti haqqında məlumatlandırmağa yönəlmişdir.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü,professor Əlövsət Quliyev “Dünyada iqlim dəyişməsi, Azərbaycanda su problemləri” adlı məruzə ilə çıxış edib. Alim məruzəsində Azərbaycanda torpaq və su ehtiyatlarından istifadə vaxtı nöqsanlar və onların aradan qaldırılması yolları haqqında məlumat verib.Həmçinin professor Əlövsət Quliyev Dünya Torpaq Gününün önəmindən bəhs edərək qeyd edib ki,  bu gün  torpağın əhəmiyyətinə diqqət ayırmaq, torpaq və su ehtiyatlarının davamlı idarə olunmasını təbliğ etmək məqsədilə keçirilir.
Tədbirin sonununda Əlövsət Quliyevin məsləhətçiliyi ilə çəkilən “ İçməli su “ sənədli filmi nümayiş olundu.

An event was held on the occasion of World Soil Day at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
• 2023-12-05
An event was held on December 5 - World Soil Day at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The event was opened by the director general of the Institute, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev.At the event, Amin Ismayilov - corresponding member of ANAS, delivered a wide-ranging speech on the topic "Land and water are the source of our life".The scientist said in his speech that this day was recommended by the International Union of Soil Sciences (IUSS) in 2002, and in 2014, the UN General Assembly officially celebrated December 5 as World Soil Day. The scientist noted that, World Soil Day aims to inform people about the exceptional importance of soil.
Later, corresponding member of ANAS,  professor Alovsat Guliyev - made a speech entitled " The Climate change in the world, water problems in Azerbaijan".In his report, the scientist gave information about the shortcomings in the use of land and water resources in Azerbaijan and ways to eliminate them. Professor Alovsat Guliyev also spoke about the importance of World Soil Day and noted that, it is being held in order to draw attention to the importance of soil and to promote the sustainable management of soil and water resources.
At the end of the event, the documentary film "Drinking water" made with the advice of Alovsat Guliyev was shown.