AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşı Yasamal Rayon İcra Hakimiyyəti tərəfindən ictimai-siyasi fəaliyyətinə görə Fəxri Fərmanla təltif edilib
• 2024-02-20
2024-cü il fevralın 7-də keçirilən prezident seçkilərində İlham Əliyev inamlı zəfər qazanaraq növbəti müddətə dövlət başçısı seçildi. Zəfər seçkisində qazanılan qələbə xalqın öz liderinə sarsılmaz inamının nəticəsidir. Azərbaycan xalqı səsini İlham Əliyevə verməklə, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ideyalarına sədaqətini nümayiş etdirdi. 20 il əvvəl xalqın böyük etimad göstərdiyi Prezident cənab İlham Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi siyasi yolu uğurla davam etdirərək xalqa verdiyi sözə tam əməl etdi.
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları Fevralın 7-də Azərbaycanda keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində fəal iştirak ediblər. Fevralın 19-u Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Yasamal rayon təşkilatının yaranmasının 31 illiyi münasibətilə keçirilən tədbirdə AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Dissertasiya Şurasının elmi katibi, b.ü.f.d.,dosent Şəlalə Səlimova  Yasamal Rayon İcra Hakimiyyəti tərəfindən ictimai-siyasi fəaliyyətinə görə Fəxri Fərmanla təltif edilib.

An employee of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was awarded an Honorary Order by the Yasamal District Executive Authority for her social and political activity.
• 2024-02-20
In the presidential elections held on February 7, 2024, Ilham Aliyev won a convincing victory and was elected the head of state for the next term.The victory in Zafar election is the result of the people's unwavering faith in their leader.  By voting for Ilham Aliyev, the people of Azerbaijan demonstrated their loyalty to the ideas of National Leader Heydar Aliyev. 20 years ago, President Mr. Ilham Aliyev, who was highly trusted by the people, fully fulfilled his promise to the people by successfully continuing the political path defined by the Great Leader Heydar Aliyev.
Employees of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan actively participated in the extraordinary presidential elections held in Azerbaijan on February 7.On February 19, at the event held on the occasion of the 31st anniversary of the establishment of the Yasamal district organization of the "Yeni Azerbaijan Party" (YAP), the scientific secretary of the Dissertation Council of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Biological Sciences, associate professor Shalala Salimova  awarded with the Order of Honor  for her social and political activity by the Yasamal District Executive Authority.