Qazaxıstan Milli Aqrar Universitetinin və Qazaxıstan Milli Aqrar Tədqiqatlar Universitetinin alimləri AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda olublar
• 2024-04-09
Aprelin 8- i  Qazaxıstan Milli Aqrar Universitetinin və Qazaxıstan Milli Aqrar Tədqiqatlar Universitetinin   alimləri AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda elmi-təcrübədə olublar. YUNESKO-nun Davamlı İnkişaf Departamentinin rəhbəri professor T.A. Bazarbayeva, professor G.Mukanova, Qazaxıstan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Elmləri Akademiyasının akademiki, professor Z.A.Tukenova, Qazaxıstan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin  Qazaxstan Milli Aqrar Tətqiqatlar Universiteti, aparat rəhbəri professoru, J.A Bazarbayeva «Qərbi Qazaxıstan regionunun yaşıl inkişaf kontekstində təbii-təsərrüfat və sosial-iqtisadi sistemlərinin dayanıqlı inkişafı: kompleks təhlil, konsepsiya, proqnoz qiymətləndirmə və ssenarilər» mövzusunda Qrant layihəsi əsasında Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun qonağı olublar. İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev qonaqları qəbul etdikdən sonra laboratoriya müdirlərinin iştirakı ilə geniş formada görüş keçirilib. Qeyd edək ki, İnstitutun “Torpaqların Meliorasiyası” laboratoriyasının müdiri, a.e.d Mustafa Mustafayev həmin layihədə xarici mütəxəssis olaraq nəticələrin təhlili, çöl-tədqiqat məqsədi ilə təşkil edilən ekspedisiyaya qatılmaq, tədqiqatlara uyğun Scopus indeksli jurnalda həmmüəllif olaraq məqalələrin və layihənin sonunda monoqrafiyanın hazırlanmasında iştirak edir.
Görüşdə   professor T.A. Bazarbayeva dəvət olunmuş alimləri təqdim edərək hər bir alimin gördüyü işlər haqqında geniş məlumat verib. Alim həmçinin Qrant layihəsinin yerinə yetirilməsi prosesində Qazaxıstan və Azərbaycan torpaqlarında mənfi  halların oxşarlığının müşahidə edildiyini qeyd edib. Qazaxıstanlı alim bildirib ki, məqsədimiz Azərbaycanda həmin istiqamətdə aparılmış tədqiqatlarla tanış olmaq və gələcəkdə sizin İnstitutla daha sıx əlaqə qurmaqdır.
İnstutun baş direktoru  Ə.Quliyev İnstitutda  COP29-la bağlı gələcəkdə görüləcək işlər barədə əhatəli məlumat verib və yeni tədqiqatların Qarabağın işğaldan azad olunmuş torpaqlarında aparılacağını bildirib. Görüşdə laboratoriya müdirləri ayrı-ayrılıqda elmi fəaliyyətləri haqqında məlumatlar verərək, nəşr olunmuş bəzi monoqrafiyaları qonaqlara təqdim etdilər. Sonda qonaqlara sertifikatlar təqdim edilib.

Scientists of Kazakhstan National Agrarian University and Kazakhstan National Agrarian Research University visited the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
• 2024-04-09
Scientists of Kazakhstan National Agrarian University and Kazakhstan National Agrarian Research University visited the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan On April 8. The head of UNESCO's Sustainable Development Department, professor T.A. Bazarbayeva, professor G. Mukanova, academician of the Academy of Agricultural Sciences of the Republic of Kazakhstan, professor Z.A. Tukenova, Kazakhstan Ministry of Agriculture of  Kazakhstan National Agrarian Research University, chief of staff, professor, J.A. Bazarbayeva they were guests of the Institute of Soil Science and Agrochemistry on the basis of the Grant project on "Sustainable development of natural-economic and socio-economic systems in the context of green development of the Western Kazakhstan”. After the general director of the Institute, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev received the guests, a large-scale meeting was held with the participation of laboratory directors. It should be noted that, head of the Institute's "Land Reclamation" laboratory -Mustafa Mustafayev, as an external expert in that project, participates in the analysis of the results, participates in the expedition organized for the purpose of field research.
At the meeting, professor T.A. Bazarbayeva introduced the invited scientists and gave extensive information about the work done by each scientist. The scientist also noted that, during the implementation of the Grant project, similar negative situations were observed in the lands of Kazakhstan and Azerbaijan. The scientist of the Kazakstan said that, our goal is to get acquainted with the research conducted in that direction in Azerbaijan and to establish a closer relationship with your Institute in the future.
The director general of the Institute, Alovsat Guliyev gave comprehensive information about the future work to be done in the institute related to COP29 and said that, new researches will be conducted in the liberated lands of Karabakh. At the meeting, the heads of the laboratory gave information about their scientific activities separately and presented some published monographs to the guests. At the end, certificates were presented to the guests.