Qazaxıstan Milli Aqrar Universitetinin və Qazaxıstan Milli Aqrar Tədqiqatlar Universitetinin alimləri AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda olublar
• 2024-04-09
Aprelin 8- i  Qazaxıstan Milli Aqrar Universitetinin və Qazaxıstan Milli Aqrar Tədqiqatlar Universitetinin   alimləri AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda elmi-təcrübədə olublar. YUNESKO-nun Davamlı İnkişaf Departamentinin rəhbəri professor T.A. Bazarbayeva, professor G.Mukanova, Qazaxıstan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Elmləri Akademiyasının akademiki, professor Z.A.Tukenova, Qazaxıstan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin  Qazaxstan Milli Aqrar Tətqiqatlar Universiteti, aparat rəhbəri professoru, J.A Bazarbayeva «Qərbi Qazaxıstan regionunun yaşıl inkişaf kontekstində təbii-təsərrüfat və sosial-iqtisadi sistemlərinin dayanıqlı inkişafı: kompleks təhlil, konsepsiya, proqnoz qiymətləndirmə və ssenarilər» mövzusunda Qrant layihəsi əsasında Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun qonağı olublar. İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev qonaqları qəbul etdikdən sonra laboratoriya müdirlərinin iştirakı ilə geniş formada görüş keçirilib. Qeyd edək ki, İnstitutun “Torpaqların Meliorasiyası” laboratoriyasının müdiri, a.e.d Mustafa Mustafayev həmin layihədə xarici mütəxəssis olaraq nəticələrin təhlili, çöl-tədqiqat məqsədi ilə təşkil edilən ekspedisiyaya qatılmaq, tədqiqatlara uyğun Scopus indeksli jurnalda həmmüəllif olaraq məqalələrin və layihənin sonunda monoqrafiyanın hazırlanmasında iştirak edir.
Görüşdə   professor T.A. Bazarbayeva dəvət olunmuş alimləri təqdim edərək hər bir alimin gördüyü işlər haqqında geniş məlumat verib. Alim həmçinin Qrant layihəsinin yerinə yetirilməsi prosesində Qazaxıstan və Azərbaycan torpaqlarında mənfi  halların oxşarlığının müşahidə edildiyini qeyd edib. Qazaxıstanlı alim bildirib ki, məqsədimiz Azərbaycanda həmin istiqamətdə aparılmış tədqiqatlarla tanış olmaq və gələcəkdə sizin İnstitutla daha sıx əlaqə qurmaqdır.
İnstutun baş direktoru  Ə.Quliyev İnstitutda  COP29-la bağlı gələcəkdə görüləcək işlər barədə əhatəli məlumat verib və yeni tədqiqatların Qarabağın işğaldan azad olunmuş torpaqlarında aparılacağını bildirib. Görüşdə laboratoriya müdirləri ayrı-ayrılıqda elmi fəaliyyətləri haqqında məlumatlar verərək, nəşr olunmuş bəzi monoqrafiyaları qonaqlara təqdim etdilər. Sonda qonaqlara sertifikatlar təqdim edilib.

Ученые Казахстанского национального аграрного университета и Казахстанского национального аграрного исследовательского университета посетили Институт почвоведения и агрохимии МНО АР
• 2024-04-09
8 апреля ученые Казахстанского национального аграрного университета и Казахстанского национального аграрного исследовательского университета посетили Институт почвоведения и агрохимии МНО АР  для проведения научного эксперимента. Руководитель Департамента устойчивого развития ЮНЕСКО, профессор Т.А. Базарбаева, профессор Муканова Г., академик Академии сельскохозяйственных наук РК, профессор Тукенова З.А., руководитель аппарата Казахского национального аграрного исследовательского университета Минсельхоза Казахстана, профессор Базарбайе Ж.А. были гостями Института почвоведения и агрохимии на базе Грантового проекта «Устойчивое развитие природно-хозяйственных и социально-экономических систем в контексте зеленого развития Западно-Казахстанской области: комплексный анализ, концепция, прогнозная оценка и сценарии». Гостей принял генеральный директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев, а затем в институте состоялось широкомасштабное совещание с участием руководителей лабораторий. Следует отметить, что заведующий лабораторией института «Мелиорация»  Мустафа Мустафаев в качестве внешнего эксперта в этом проекте анализ результатов, участвуя и  в экспедиции, организованной с целью полевых  исследований и участвует в подготовке статей и монографий по завершению проекта в качестве соавтора в журнале, индексируемом Scopus.
На заседании он представил  профессор Т.А. Базарбаеву приглашенных ученых и дал широкую информацию о работе каждого ученого. Ученый также отметил, что в ходе реализации Грантового проекта аналогичные негативные ситуации наблюдались на землях Казахстана и Азербайджана. Казахстанский учёный сообщил, что наша цель – ознакомиться с исследованиями, проводимыми в этом направлении в Азербайджане, и установить более тесные связи с вашим институтом в будущем.
Генеральный директор института А.Гулиев дал широкую  информацию о будущей работе, которую предстоит провести в институте в связи с COP29, и сообщил, что новые исследования будут проводиться на освобожденных землях Карабаха. На встрече руководители лаборатории отдельно рассказали о своей научной деятельности и представили гостям несколько опубликованных монографий. В завершение гостям были вручены сертификаты.