AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşı “Torpaq Deqradasiyası Neytrallığına nail olmuş Azərbaycana doğru” layihəsi çərçivəsində Siyəzəndə ağacəkmə aksiyasında iştirak edib
• 2024-04-18
Qlobal Ekologiya Fondunun dəstəyi ilə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Qafqaz üçün Regional Ekoloji Mərkəz tərəfindən birgə icra olunan “Torpaq Deqradasiyası Neytrallığına nail olmuş Azərbaycana doğru” layihəsi çərçivəsində “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” (COP-29) və 22 aprel “Yer Günü” ərəfəsində Siyəzən rayonunda ağacəkmə aksiyası keçirilib.
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşı, dosent Zaman Məmmədov layihə çərçivəsində ağacəkmə aksiyasında iştirak edib.
Təşkilatçıların, Siyəzən Rayon İcra Hakimiyyətinin, QHT-lərin və ekokönüllülərin iştirakı ilə keçirilən tədbir zamanı torpaq deqradasiyasının qarşısının alınması, yaşıllıq zonalarının bərpası və genişləndirilməsi, iqlim dəyişikliyi, ətraf mühitin mühafizəsi kimi qlobal səviyyəli ekoloji çağırışlardan danışılıb, daha sonra ərazidə yerli torpaq-iqlim şəraitinə uyğun müxtəlif növ ağaclar əkilib.

Сотрудник Института почвоведения и агрохимии МНО АР принял участие в акции по посадке деревьев в Сиязане в рамках проекта «На пути к Азербайджану, достигшему нейтральности деградации почв»
• 2024-04-18
22 апреля    накануне  «Дня Земли» в Сиязаньском районе прошла акция по посадке деревьев и «Года  солидарности во имя  зеленого  мира» в рамках проекта «На пути к нейтральности деградации земель в Азербайджане», реализуемого совместно Министерством экологии и природных ресурсов, Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Объединенных Наций (ФАО) и Региональным экологическим центром  для Кавказа при поддержке Глобального экологического фонда (COP-29).
В акции по посадке деревьев в рамках проекта принял участие доцент Заман Мамедов, сотрудник Института почвоведения и агрохимии МНО АР
В ходе мероприятия, проведенного при участии организаторов, исполнительной власти Сиязанского района, общественных организаций и экологов, были обсуждены экологические проблемы глобального уровня, такие как предотвращение деградации земель, восстановление и расширение зеленых зон, изменение климата, охрана окружающей среды, а затем в зависимости от местных почвенно-климатических условий местности были посажены разные виды деревьев.