Azərbaycan və Özbəkistan alimlərinin əməkdaşlığı məsələləri müzakirə edilib
Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyi  Torpaqşünaslıq  və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev   Özbəkistana işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin Su Təsərrüfatı  Nazirliyinin İrriqasiya və Su problemləri Elmi tədqiqat İnstitutunda olub.
İnstitutun direktoru, professor Əbdulvahid Urazgəldiyev qonağı institutun elmi heyəti ilə tanış edib.Ə.Quliyev mövcud elmi tədqiqat laboratoriyalarında elmi işçilərlə işgüzar görüş keçirib, elmi heyət  qarşısında torpaq və su ehtiyyatlarından səmərəli istifadə, keçmişdə buraxılan səhvlər, onlarla əlaqəli ekoloji aləmdə baş verən proseslər, torpaqşünaslığın müasir problemləri, deqradasiyaya qarşı tədbirlər və s. barədə söhbət aparıb. O, rəhbəri olduğu Torpaqşünaslıq  və Aqrokimya İnstitutu əməkdaşları ilə İrriqasiya və Su probleməri Elmi tədqiqat İnstitutunun keçmiş əlaqələrindən, birgə apardıqları elmi tədqiqat işlərindən, keçirilən konfranslardakı elmi mübahisələrdən danışıb, suallara cavab verib.
Sonra hər iki dövlət ərazilərində iqlim dəyişmələri ilə əlaqədar hazırda baş verən və ya gözlənilən  məsələlərə dair diskussiya olub. Əsasən Aral gölü ətrafında vəziyyət, Azərbaycanda drenaj sularının suvarma suyu tələbinə uyğun normaya yaxın olması, suların birbaşa Xəzər dənizinə tökülməsindən bəhs olunub.
Müzakirədə hər iki ölkədə mövcud subartezian, artezian quyularının, kəhrizlərin və bulaqların fəaliyyəti nəzərə alınmaqla monitorinqlərin aparılmasına ehtiyac olduğu təklifi irəli sürülüb, yeraltı suların ehtiyatı və rejiminin qiymətləndirməsinə daha böyük ehtiyac olduğu qeyd edilib.
Müzakirədə Ə. Quliyev Azərbaycanda alternativ su mənbələrindən istifadə təcrübəsindən də danışıb. İşğaldan azad olunan Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonu üzrə Cəbrayıl rayonunda kəhrizlərdən il ərzində 34 mln. m3, Qarabağ iqtisad rayonu üzrə Füzulidə 20 mln. m3, Ağdamda 68 mln. m3 su əldə olunub. Bildirilib ki, bu məqsədlə böyük əhəmiyyət kəsb edən kəhrizlərin qiymətləndirilməsi və bərpasına başlanıb.
Görüşün sonunda Azərbaycanın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu, Özbəkistanın İrriqasiya və Su probleməri Elmi tədqiqat İnstitutu arasında əməkdaşlığa dair memarandum imzalanıb.

Issues of cooperation between the scientists of Azerbaijan and Uzbekistan were discussed.
Director of the Institute of Soil Science and AgroChemistry of the Ministry of Science and Education of Azerbaijan, corresponding member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev visited the Scientific Research Institute of Irrigation and Water Problems of the Ministry of Water Management during his business trip to Uzbekistan. The director of the Institute, professor Abdulvahid Urazgaldiyev, introduced the guest to the scientific staff of the Institute. Alovsat Guliyev held a business meeting with scientific workers in the existing scientific research laboratories, talked to the scientific staff about efficient use of land and water resources, processes occurring in the ecological world, modern problems of soil science, measures against degradation. He spoke about the past relations of the Irrigation and Water Problems Scientific Research Institute with the employees of the Institute of Soil Science and AgroChemistry, of which he is the head, about the scientific research they conducted together, about the scientific debates at the held conferences, and answered questions. Then there was a discussion on the current or expected issues related to climate changes in the territories of both states. Mainly, the situation around the Aral Lake, the fact that the drainage water in Azerbaijan is close to the norm corresponding to the irrigation water demand, and that the water flows directly into the Caspian Sea were mentioned.
In the discussion, it was suggested that, there is a need to conduct monitoring taking into account the activity of existing sub artesian, artesian wells, springs and springs in both countries.
During the discussion, Alovsat Guliyev also spoke about the experience of using alternative water sources in Azerbaijan. On the East Zangezur economic district freed from occupation 34 mln. m3, 20 million in Fuzuli in the Karabakh economic region. m3, 68 million in Aghdam. m3 of water was obtained. It was reported that, for this purpose, the assessment and restoration of the very important Kahriz has been started.
At the end of the meeting, a memorandum on cooperation was signed between the Institute of Soil Science and AgroChemistry of Azerbaijan and the Scientific Research Institute of Irrigation and Water Problems of Uzbekistan.