“Yaşıl dünya naminə həmrəylik: dayanıqlı gələcək üçün tullantıdan dəyərə” beynəlxalq forumu keçirilib.
• 2024-06-28
27-28 İyun tarixlərində Bakıda  “Yaşıl dünya naminə həmrəylik: dayanıqlı gələcək üçün tullantıdan dəyərə” beynəlxalq forumu keçirilib. Beynəlxalq forum Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin və "Təmiz Şəhər" ASC-nin təşkilatçılığı ilə keçirilib. Forum tullantıların səmərəli idarə olunması sahəsində dayanıqlı təcrübələrin təşviqi, əməkdaşlığın gücləndirilməsi, maarifləndirmənin artırılması, innovasiyaların nümayiş etdirilməsi və yeni təşəbbüslər ətrafında müzakirələrin aparılmasında platforma rolunu oynayır. Tədbirdə AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev iştirak edib.
Forumun keçirilməsində əsas məqsəd tullantıların idarə edilməsi, dövri iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişaf sahəsində ən yaxşı təcrübələrin və innovativ yanaşmaların yayılması, qlobal miqyasda ekoloji cəhətdən məsuliyyətli təcrübələrin qəbul edilməsini təşviq edilməsi.
Forumda Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin rəsmiləri, BMT-nin səlahiyyətli təmsilçiləri, müxtəlif beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən bir sıra xarici ölkələrin nümayəndələri iştirak ediblər. Beynəlxalq Forumu çərçivəsində tədbirdə iştirak edən təşkilat və şirkətlər tərəfindən “Sıfır Tullantı” Bakı Təşəbbüsü qəbul edilib.

The international forum "Solidarity for a green world: from waste to value for a sustainable future" was held.
• 2024-06-28
The international forum "Solidarity for a Green World: From Waste to value for a Sustainable Future" was held in Baku on June 27-28. The international forum was organized by the Ministry of Ecology and Natural Resources and "Tamiz Sheher" OJSC. The international forum was organized by the Ministry of Ecology and Natural Resources and "Tamiz Sheher" OJSC.The Forum serves as a platform for promoting sustainable practices in efficient waste management, strengthening cooperation, raising awareness, showcasing innovations and debating new initiatives. General director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev participated in the event.
The main purpose of the forum is to spread the best practices and innovative approaches in the field of waste management, circular economy and sustainable development, and to adopt environmentally responsible practices on a global scale.
Officials of the Ministry of Ecology and Natural Resources, authorized representatives of the UN, representatives of various international organizations, including a number of foreign countries, took part in the forum."Zero Waste" Baku Initiative was accepted by the organizations and companies participating in the event within the framework of the International Forum.