“Yaşıl dünya naminə həmrəylik: dayanıqlı gələcək üçün tullantıdan dəyərə” beynəlxalq forumu keçirilib.
• 2024-06-28
27-28 İyun tarixlərində Bakıda  “Yaşıl dünya naminə həmrəylik: dayanıqlı gələcək üçün tullantıdan dəyərə” beynəlxalq forumu keçirilib. Beynəlxalq forum Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin və "Təmiz Şəhər" ASC-nin təşkilatçılığı ilə keçirilib. Forum tullantıların səmərəli idarə olunması sahəsində dayanıqlı təcrübələrin təşviqi, əməkdaşlığın gücləndirilməsi, maarifləndirmənin artırılması, innovasiyaların nümayiş etdirilməsi və yeni təşəbbüslər ətrafında müzakirələrin aparılmasında platforma rolunu oynayır. Tədbirdə AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev iştirak edib.
Forumun keçirilməsində əsas məqsəd tullantıların idarə edilməsi, dövri iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişaf sahəsində ən yaxşı təcrübələrin və innovativ yanaşmaların yayılması, qlobal miqyasda ekoloji cəhətdən məsuliyyətli təcrübələrin qəbul edilməsini təşviq edilməsi.
Forumda Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin rəsmiləri, BMT-nin səlahiyyətli təmsilçiləri, müxtəlif beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən bir sıra xarici ölkələrin nümayəndələri iştirak ediblər. Beynəlxalq Forumu çərçivəsində tədbirdə iştirak edən təşkilat və şirkətlər tərəfindən “Sıfır Tullantı” Bakı Təşəbbüsü qəbul edilib.

Состоялся международный форум «Солидарность за зеленый мир: от отходов к ценности для устойчивого будущего»
• 2024-06-28
27-28 июня в Баку состоялся  международный форум «Солидарность ради зеленого мира: от отходов к ценности для устойчивого будущего». Международный форум организован Министерством экологии и природных ресурсов и Азербайджанском  акционерным обществом «Чистый город Азербайджана». Форум  сыграет роль платформой для продвижения устойчивых практик эффективного управления отходами, укрепления сотрудничества, повышения осведомленности, демонстрации инноваций и обсуждения новых инициатив. В мероприятии принял участие генеральный директор Института почвоведения и агрохимии МНО АР, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев.
Основная цель форума — распространение лучших практик и инновационных подходов в области управления отходами, циркулярной экономики и устойчивого развития, а также содействие внедрению экологически ответственных практик в глобальном масштабе.
В форуме приняли участие официальные лица Министерства экологии и природных ресурсов, уполномоченные представители ООН, представители различных международных организаций, в том числе ряда зарубежных стран. Бакинская инициатива «Ноль отходов» была принята организациями и компаниями, участвующими в мероприятии в рамках Международного форума.