Torpaqların meliorasiyası laboratoriyası 2024-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim edib
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə İnstitutun direktoru, Şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. “Torpaqların meliorasiyası” laboratoriyası 2024-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.d. Mustafa Mustafayev hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Respublikada müxtəlif dərəcədə şorlaşmış və şorakətləşmiş torpaqların meliorasiyasında yeni texnologiyaların işlənməsi” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri və əməkdaşları sualları cavablandırıb. Şura üzvləri hesabatı geniş müzakirə edərək suallarla çıxış edib və yekunda laboratoriyanın hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.
Daha sonra Elmi Şuranın gündəliyində olan digər məsələlər müzakirə olunub. Suvarmanın müasir problemləri laboratoriyasının böyük elmi işçisi Şəbnəm Məmmədovanın doktorluq dissertasiyasına elmi məsləhətçi təyini və Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər laboratoriyasının elmi işçisi Elnarə Abbasovanın tamamladığı tədqiqat işinin tətbiqi ilə bağlı aktın verilməsi məsələləri də səsə qoyularaq təsdiqlənib.
Elmi Şuranın növbəti müzakirə mövzusu 5 noyabr 2024-cü il tarixində online keçiriləcək “Yaşıl Dünya Naminə Həmrəylik: İqlim Dəyişikliyi və Ətraf Mühitin Mühafizəsi” Konfransı olub. İştirakçılara konfransın məqsədi, gündəliyi və təşkilati qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib.İclasda iştirakçılara konfransa qatılma və təqdimat üçün lazımi hazırlıqların görülməsi tövsiyə edilib.
İclas zamanı həmçinin institut əməkdaşlarına BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) və Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı sessiyası ilə əlaqədar tədbirlər və iş rejimi barədə məlumat verilib.

Лаборатория «Мелиорации почв» представила итоговый отчет за 2024 год
Очередное заседание Ученого совета состоялось в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. Заседание  открыл директор института, председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Лаборатория «Мелиорации почв» представила итоговый отчет за 2024 год. Заведующий лабораторией а.е.д. Мустафа Мустафаев  представил информацию о научно-исследовательских работах, выполненных в лаборатории по тематическому плану в отчетном году и отметил, что по теме «В республике разработка новых технологий мелиорации земель засоленных и соленцевых  в разной степени" включены 4 работы. Заведующий лабораторией и его сотрудники подробно рассказали о проделанной работе и ответили на вопросы.    Представленные итоговый отчет широко обсужден  членами Совета и были даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет лаборатории был проголосован и принят.
Затем  были обсуждены и другие вопросы повестки дня Ученого совета. Было также проголосовано и одобрено назначение научным руководителем докторской диссертации старшего научного сотрудника лаборатории «Проблемы  современного орошения»  Шабнам Мамедовой и вопросы выдача акта о внедрение научно-исследовательской работы, выполненной  научным сотрудником лаборатории «Почвенно-агрохимических исследований и массового анализа»  Эльнарой Аббасовой.
Следующей темой обсуждения Ученого совета стала конференция «Солидарность за зеленый мир: изменение климата и защита окружающей среды», которая пройдет в режиме онлайн 5 ноября 2024 года. Участникам была предоставлена ​​подробная информация о цели, повестке дня и организационных правилах конференции. На встрече участникам было рекомендовано провести необходимую подготовку к участию в конференции и выступлению.
В время заседании сотрудники института также были проинформированы о ходе 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), а также о деятельности и режиме работы, связанных с шестой сессией Совещания Сторон Парижского соглашения.