Torpaqların meliorasiyası laboratoriyası 2024-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim edib
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə İnstitutun direktoru, Şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. “Torpaqların meliorasiyası” laboratoriyası 2024-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.d. Mustafa Mustafayev hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Respublikada müxtəlif dərəcədə şorlaşmış və şorakətləşmiş torpaqların meliorasiyasında yeni texnologiyaların işlənməsi” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri və əməkdaşları sualları cavablandırıb. Şura üzvləri hesabatı geniş müzakirə edərək suallarla çıxış edib və yekunda laboratoriyanın hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.
Daha sonra Elmi Şuranın gündəliyində olan digər məsələlər müzakirə olunub. Suvarmanın müasir problemləri laboratoriyasının böyük elmi işçisi Şəbnəm Məmmədovanın doktorluq dissertasiyasına elmi məsləhətçi təyini və Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər laboratoriyasının elmi işçisi Elnarə Abbasovanın tamamladığı tədqiqat işinin tətbiqi ilə bağlı aktın verilməsi məsələləri də səsə qoyularaq təsdiqlənib.
Elmi Şuranın növbəti müzakirə mövzusu 5 noyabr 2024-cü il tarixində online keçiriləcək “Yaşıl Dünya Naminə Həmrəylik: İqlim Dəyişikliyi və Ətraf Mühitin Mühafizəsi” Konfransı olub. İştirakçılara konfransın məqsədi, gündəliyi və təşkilati qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib.İclasda iştirakçılara konfransa qatılma və təqdimat üçün lazımi hazırlıqların görülməsi tövsiyə edilib.
İclas zamanı həmçinin institut əməkdaşlarına BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) və Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı sessiyası ilə əlaqədar tədbirlər və iş rejimi barədə məlumat verilib.

The land reclamation laboratory presented their final report for 2024.
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting was opened by the Director of the Institute, Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev.
The "Land Reclamation" laboratory presented its final report for 2024. The director of the laboratory, Doctor of Agricultural Sciences, Mustafa Mustafayev, gave brief information about the scientific research works and noted that , 4 cases were included in the topic "Development of new technology in the reclamation of salinized and salinized lands in the Republic". Council members discussed the report extensively and asked questions, and in the end, the report of the laboratory was voted and accepted.
Later, other issues on the agenda of the Scientific Council were discussed. The issues of appointing, a senior researcher of the laboratory of modern problems of irrigation - Shabnam Mammadova, as a scientific advisor for her doctoral dissertation and a researcher of the laboratory of soil-agrochemical research and mass analysis - Elnara Abbasova of issuing were also approved.
The next topic of discussion of the Scientific Council was the "Solidarity for a Green World: Climate Change and Environmental Protection" Conference, which will be held online on November 5, 2024. The participants were given detailed information about the purpose, agenda and organizational. At the meeting, the participants were advised to make the necessary preparations for attending the conference and presenting.
During the meeting, the employees of the institute were also informed about the activities and work regime related to the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) and the 6th session of the Meeting of the Parties.