AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru “COP29 ərəfəsi: Təhsil, İctimai Səhiyyə və Davamlı İnkişafın Əlaqələndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq simpoziumda iştirak edib.
• 2024-10-16
Oktyabrın 16-da Xəzər Universitetinin Ətraf Mühitin Tədqiqi Mərkəzi tərəfindən “COP29 ərəfəsi: Təhsil, İctimai Səhiyyə və Davamlı İnkişafın Əlaqələndirilməsi” adlı beynəlxalq simpozium keçirilib.
Simpoziumda  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü prof. Əlövsət Quliyev “Su qıtlığı və Azərbaycanın aqrar iqtisadiyyatı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, ölkədə su çatışmazlığının kənd təsərrüfatına təsirləri və davamlı inkişafın təmin olunması üçün təklif edilən həll yollarını diqqətə çatdırıb.
Tədbirə alimlər, müəllimlər, səhiyyə mütəxəssisləri və siyasətçilər qatılaraq iqlim dəyişikliyi, təhsil və ictimai səhiyyə sahələrində qarşılıqlı əlaqənin əhəmiyyətini müzakirə ediblər. Liverpool Universitetinin professoru Suzanne Leroy, Xəzər Universitetinin qonaq professoru Natalia Rekhter və digər tanınmış mütəxəssislər iqlim dəyişiklikləri, sağlamlıq və insan həyatına təsirləri haqqında məruzələr təqdim edərək bu mövzuda aktual məsələləri təhlil ediblər.
Simpozium, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üçün müxtəlif sahələrin əməkdaşlıq imkanlarını və bu prosesdə təhsil, səhiyyə və davamlı inkişafın qarşılıqlı əlaqəsini vurğulayıb.

Генеральный директор Института почвоведения и агрохимии МНО АР принял участие в международном симпозиуме с докладом: «Перед COP29: взаимосвязь образования, общественного здравоохранения и устойчивого развития»
• 2024-10-16
16 октября в Центре экологических исследований Университета Хазар состоялся международный симпозиум «Перед  COP29: взаимосвязь образование, общественного здравоохранения и устойчивого  развития».
На симпозиуме выступил генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА, проф. Аловсат Гулиев. Он обратил внимание на влияние нехватки воды на сельскохозяйство страны и предложил решения для обеспечения устойчивого развития.
В мероприятии приняли участие ученые, преподаватели, работники здравоохранения, которые обсудили важность взаимодействия в области изменения климата, образования и общественного здравоохранения. Профессор Ливерпульского университета Сюзанна Лерой, приглашенный профессор Наталья Рехтер Университета Хазар и другие известные эксперты представили доклады об изменении климата, его влиянии на здоровье и жизнь человека, а также проанализировали актуальные проблемы в этом отношении.
На симпозиуме были освещены возможности сотрудничества различных сфер в борьбе с изменением климата и взаимосвязь образования, здравоохранения и устойчивого развития в этом процессе.