AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru “COP29 ərəfəsi: Təhsil, İctimai Səhiyyə və Davamlı İnkişafın Əlaqələndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq simpoziumda iştirak edib.
• 2024-10-16
Oktyabrın 16-da Xəzər Universitetinin Ətraf Mühitin Tədqiqi Mərkəzi tərəfindən “COP29 ərəfəsi: Təhsil, İctimai Səhiyyə və Davamlı İnkişafın Əlaqələndirilməsi” adlı beynəlxalq simpozium keçirilib.
Simpoziumda  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü prof. Əlövsət Quliyev “Su qıtlığı və Azərbaycanın aqrar iqtisadiyyatı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, ölkədə su çatışmazlığının kənd təsərrüfatına təsirləri və davamlı inkişafın təmin olunması üçün təklif edilən həll yollarını diqqətə çatdırıb.
Tədbirə alimlər, müəllimlər, səhiyyə mütəxəssisləri və siyasətçilər qatılaraq iqlim dəyişikliyi, təhsil və ictimai səhiyyə sahələrində qarşılıqlı əlaqənin əhəmiyyətini müzakirə ediblər. Liverpool Universitetinin professoru Suzanne Leroy, Xəzər Universitetinin qonaq professoru Natalia Rekhter və digər tanınmış mütəxəssislər iqlim dəyişiklikləri, sağlamlıq və insan həyatına təsirləri haqqında məruzələr təqdim edərək bu mövzuda aktual məsələləri təhlil ediblər.
Simpozium, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üçün müxtəlif sahələrin əməkdaşlıq imkanlarını və bu prosesdə təhsil, səhiyyə və davamlı inkişafın qarşılıqlı əlaqəsini vurğulayıb.

Director General of the Institute of Soil Science and AgroChemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan "On the eve of COP 29: He participated in the international symposium on "Coordinating Education, Public Health and Sustainable Development".
• 2024-10-16
On October 16, the Environmental Research Center of Khazar University held the conference "On the eve of COP29: An international symposium called "Coordinating Education, Public Health and Sustainable Development" was held.
The director general of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, prof. Alovsat Guliyev delivered a report on "Water shortage and agrarian economy of Azerbaijan" at the symposium. He drew attention to the effects of water shortage on agriculture in the country and proposed solutions to ensure sustainable development.
Scientists, teachers, health professionals and politicians participated in the event and discussed the importance of interaction in the fields of climate change, education and public health. Liverpool University professor Suzanne Leroy, Khazar University guest professor Natalia Rekhter and other well-known experts presented reports on climate change, its effects on health and human life, and analyzed current issues in this regard.
The symposium highlighted the possibilities of cooperation of various fields to combat climate change and the interrelationship of education, health and sustainable development in this process.