BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına Tərəf Dövlətlərin 29-cu Konfransı - COP29 çərçivəsində beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib
• 2024-10-17
Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin (KTN) Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu (ƏETİ) və Üzümçülük Və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (ÜŞETİ) təşkilatçılığı ilə “Qlobal iqlim dəyişkənliyi şəraitində müasir əkinçilik: aktual problemlər, inkişaf tendensiyaları, perspektivlər”  mövzusunda hibrid formatda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransın plenar iclasında çıxış edən  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, torpaqşünas alim professor Əlövsət Quliyev bildirib ki, iqlim dəyişikliyi torpaq resurslarına ciddi təsir göstərir və bu, ərzaq təhlükəsizliyi, ekosistemlərin qorunması və kənd təsərrüfatının dayanıqlığı baxımından əhəmiyyətlidir. Alim qeyd edib ki, torpağın deqradasiyası, çirklənmə və məhsuldarlığın azalması kimi məsələlər iqlim dəyişikliyi ilə daha da kəskinləşir və bu, ekosistem tarazlığını pozur. Ə.Quliyev vurğulayıb ki, Azərbaycanın torpaq və su ehtiyatlarının davamlı istifadəsi, xüsusilə torpaqların qorunması və eroziya ilə mübarizə sahəsində prioritet olmalıdır.
Konfransın işi azərbaycan, rus və ingilis dillərində aparılıb. Türkiyə Cumhuriyyəti, Rusiya Federasiyası və digər ölkələrdən olan xarici və eləcə də bəzi yerli məruzəçilər tərəfindən on-line təqdimatlar da edilib.Tədbir çərçivəsində Yaşıl dünya naminə-Ağacəkmə aksiyası keçirilib, konfrans iştirakçıları tərəfindən 100-ə yaxın piramidal sərv ağacı əkilib.

Состоялось международная научно-практическая конференция – COP29 в рамках 29-й Конференции государств-участников Рамочной конвенции ООН об изменении климата
• 2024-10-17
Состоялась международная научно-практическая конференция в гибридном формате на тему «Современное сельское хозяйство в условиях глобального изменения климата: текущие проблемы, тенденции развития, перспективы», организовано Научно-исследовательским институтом сельского хозяйства и Научно-исследовательским институтом виноградарства и виноделия  Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики.
Выступая на пленарном заседании конференции, генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА, почвовед ученый Аловсат Гулиев отметил, что изменение климата оказывает серьезное влияние на почвенные ресурсы и это важно с точки зрения продовольственной безопасности. , защита экосистем и устойчивость сельского хозяйства. Ученый отметил, что такие проблемы, как деградация земель, загрязнение окружающей среды и снижение продуктивности, усугубляются изменением климата, которое нарушает баланс экосистемы. А.Гулиев подчеркнул, что устойчивое использование земельных и водных ресурсов Азербайджана, особенно в области защиты почв и борьбы с эрозией, должно быть приоритетом.
Работа конференции велась на азербайджанском, русском и английском языках. Также с онлайн-презентациями выступили иностранные и некоторые местные спикеры из Турецкой Республики, Российской Федерации и других стран. В рамках мероприятия была проведена акция по посадке деревьев во имя зеленого мира, участниками конференции было посажено около 100 пирамидальных кипарисов.