BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına Tərəf Dövlətlərin 29-cu Konfransı - COP29 çərçivəsində beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib
• 2024-10-17
Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin (KTN) Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu (ƏETİ) və Üzümçülük Və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (ÜŞETİ) təşkilatçılığı ilə “Qlobal iqlim dəyişkənliyi şəraitində müasir əkinçilik: aktual problemlər, inkişaf tendensiyaları, perspektivlər”  mövzusunda hibrid formatda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransın plenar iclasında çıxış edən  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, torpaqşünas alim professor Əlövsət Quliyev bildirib ki, iqlim dəyişikliyi torpaq resurslarına ciddi təsir göstərir və bu, ərzaq təhlükəsizliyi, ekosistemlərin qorunması və kənd təsərrüfatının dayanıqlığı baxımından əhəmiyyətlidir. Alim qeyd edib ki, torpağın deqradasiyası, çirklənmə və məhsuldarlığın azalması kimi məsələlər iqlim dəyişikliyi ilə daha da kəskinləşir və bu, ekosistem tarazlığını pozur. Ə.Quliyev vurğulayıb ki, Azərbaycanın torpaq və su ehtiyatlarının davamlı istifadəsi, xüsusilə torpaqların qorunması və eroziya ilə mübarizə sahəsində prioritet olmalıdır.
Konfransın işi azərbaycan, rus və ingilis dillərində aparılıb. Türkiyə Cumhuriyyəti, Rusiya Federasiyası və digər ölkələrdən olan xarici və eləcə də bəzi yerli məruzəçilər tərəfindən on-line təqdimatlar da edilib.Tədbir çərçivəsində Yaşıl dünya naminə-Ağacəkmə aksiyası keçirilib, konfrans iştirakçıları tərəfindən 100-ə yaxın piramidal sərv ağacı əkilib.

An international scientific-practical conference was held within the framework of the 29th Conference of States Parties to the UN Framework Convention on Climate Change - COP29.
• 2024-10-17
Organized by the Scientific Research Institute of Agriculture and the Scientific Research Institute of Viticulture and Winery of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, an international scientific-practical conference was held in a hybrid format on the topic "Modern agriculture in the conditions of global climate change: current problems, development trends, perspectives".
Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev said that, climate change has a serious impact on land resources, which is important for food security, ecosystem protection and agricultural sustainability. The scientist noted that, issues such as land degradation, pollution and productivity decline are exacerbated by climate change, which disrupts the ecosystem balance. Alovsat Guliyev stressed that sustainable use of Azerbaijan's land and water resources, especially in the field of soil protection and erosion control, should be a priority.
The work of the conference was conducted in Azerbaijani, Russian and English languages. On-line presentations were also made by foreign and some local speakers from the Republic of Turkey, the Russian Federation and other countries.
Within the framework of the event, a tree-planting action was held for the sake of the green world, around 100 pyramidal cypress trees were planted by the conference participants.