“Torpaq proseslərinin dinamikası” , “Suvarmanın müasir problemləri” laboratoriyalarının və İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının hesabatları dinlənilib
• 2024-10-25
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb.Sonra İnstitutun “Suvarmanın müasir problemləri” laboratoriyasının müdiri a.e.ü. f.d. Nadir Nadirov 2024-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib.O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın  müxtəlif  bölgələrində  mövcud su ehtiyatlarından  səmərəli  istifadəni  və  torpaqların mühafizəsini  təmin  edən  suvarma  texnologiyalarının tədqiqi” mövzusuna 2 işin daxil olduğunu qeyd edib.  Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri və əməkdaşları sualları cavablandırıb.
Daha sonra İnstitutun “Torpaq proseslərinin dinamikası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Reyhan Abbasova 2024-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, “Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacı aşağı dağlıq zona təbii və aqrolandşaftın elementar torpaq areallarının hidrotermik potensialının (HTP) mikrorelyef plastikası əsasında mikrokaten formatda müəyyənləşdirilməsi ” mövzusuna 2 işin daxil olduğunu qeyd edib hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib.
Növbəti olaraq  İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı   sədri şuranın 2024-cü ildə fəaliyyəti barədə hesabatla çıxış edib.

Лаборатории «Проблеми современного орошения» и «Динамика почвенных процессов» представили итоговый отчет за 2024 год
• 2024-10-25
Очередное заседание Ученого совета состоялось в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Заведующий лабораторей «Проблемы современного орашения» д.ф.а.н.  Надир Надиров представил итоговый отчет за 2024 год. Он доложил научно-исследовательских работах, проведенных в лаборатории в отчетном году, и включил 2 работы на тему«Исследование технологий полива для обеспечения эффективного использования водных ресурсов и защиты почв в различных регионах Азербайджана».Заведующий лабораторией и его сотрудники подробно рассказали о проделанной работе и ответили на вопросы.
Затем заведующая лабораторией института «Динамика почвенных процессов» д.ф.а.н. Рейхан Аббасова представила итоговый отчет за 2024 год. Она  доложила  инормацию о проведенных в лаборатории научных исследованиях и отметила,что на тему «Определение гидротермического потенциала (ГТП) природных и агроландшафтных элементарных почвенных участков северо-восточного склона Большого Кавказа в формате микрокатен на  основе пластики микрорельефа» включены 2 работы.
Затем  председатель Совета молодых ученых и специалистов Тарлан Елмарлы представил отчет о своей деятельности в 2024 году .
В итоге годовой отчет обеих лабораторий за 2024 год был поставлен на голосование и принят единогласно.