“Torpaq proseslərinin dinamikası” , “Suvarmanın müasir problemləri” laboratoriyalarının və İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının hesabatları dinlənilib
• 2024-10-25
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb.Sonra İnstitutun “Suvarmanın müasir problemləri” laboratoriyasının müdiri a.e.ü. f.d. Nadir Nadirov 2024-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib.O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın  müxtəlif  bölgələrində  mövcud su ehtiyatlarından  səmərəli  istifadəni  və  torpaqların mühafizəsini  təmin  edən  suvarma  texnologiyalarının tədqiqi” mövzusuna 2 işin daxil olduğunu qeyd edib.  Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri və əməkdaşları sualları cavablandırıb.
Daha sonra İnstitutun “Torpaq proseslərinin dinamikası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Reyhan Abbasova 2024-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, “Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacı aşağı dağlıq zona təbii və aqrolandşaftın elementar torpaq areallarının hidrotermik potensialının (HTP) mikrorelyef plastikası əsasında mikrokaten formatda müəyyənləşdirilməsi ” mövzusuna 2 işin daxil olduğunu qeyd edib hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib.
Növbəti olaraq  İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı   sədri şuranın 2024-cü ildə fəaliyyəti barədə hesabatla çıxış edib.

Reports from the laboratories "Dynamics of Soil Processes", "Modern Problems of Irrigation" and the Institute's Council of Young Scientists and Specialists were heard.
• 2024-10-25
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev, with an introductory speech.Then, the head of the Institute's "Modern Problems of Irrigation" laboratory, Doctor of Philosophy in Agricultural Sciences Nadir Nadirov, presented his final report for 2024 and he noted that, and he noted that 2 works were included in the topic. The laboratory director and staff provided detailed information about the work they did and answered questions.
Then, Reyhan Abbasova, PhD in Agricultural Sciences, Head of the Institute's "Dynamics of Soil Processes" Laboratory, presented her final report for 2024. He noted that, the topic "Determination of the hydrothermal potential (HTP) of elementary soil areas of the natural and agrolandscape of the northeastern slope of the Greater Caucasus in microcatenary format based on microrelief plasticity" included 2 works.
Next, the Chairman of the Institute's Council of Young Scientists and Specialists, Tarlan Yelmarli, made a report on the council's activities in 2024.