AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 8 Noyabr Zəfər günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə anım tədbiri təşkil edilib. Tədbirə ölkənin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanılıb.
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev çıxışında tədbir iştirakçılarını Zəfər Günü münasibətilə təbrik edərək Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın Ordusunun qazandığı qələbənin xalqımız üçün tarixi əhəmiyyətini vurğulayıb. O, bu qələbənin əsgərlərimizin böyük fədakarlığı və şücaəti sayəsində mümkün olduğunu, bununla da ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunduğunu qeyd edib. Əlövsət Quliyev 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmanlıq göstərən hərbçilərimizin keçdiyi şərəfli döyüş yolundan bəhs edərək, onların hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün fəxr və qürur mənbəyi olduğunu bildirib.
İnstitutunun Mülki Müdafiə qərargahının rəisi, Vətən müharibəsinin iştirakçısı polkovnik-leytenant Ruslan Məhəmmədov tədbirdə çıxış edərək döyüşlərdəki xatirələrini bölüşüb. O, Vətən müharibəsi zamanı yaşadığı hadisələrdən, həmçinin həmkarları ilə birlikdə keçdiyi çətin və qürurverici anlardan danışıb. Məhəmmədov döyüşlərin hər bir əsgər üçün həm böyük məsuliyyət, həm də vətənə xidmətin yüksək mənəvi dəyər daşıdığını vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən b.ü.f.d., dosent Zaman Məmmədov, sentyabrın 27-də başlayıb 44 gün davam edən Vətən Müharibəsini tariximizin ən parlaq səhifələrindən biri kimi dəyərləndirib. O, Vətən müharibəsində qazanılan tarixi zəfərin əhəmiyyətindən söz açaraq bildirib ki, bu müharibə nəticəsində Azərbaycan 30 il işğalda qalan torpaqlarını geri qaytardı.
Tədbirdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı çıxış edərək Vətən uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin xatirəsinin xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacağını vurğulayıb. O, şəhidlərimizin adlarının daim böyük hörmət və ehtiramla yad ediləcəyini, onların fədakarlıqlarının gələcək nəsillərə bir örnək olaraq qalacağını qeyd edib.

В Институте почвоведения и агрохимии Министерство науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие посвященное 8 ноября - Дню Победы
• 2024-11-07
В Институте почвоведения и агрохимии Министерство   науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие посвященное  8 ноября - Дню Победы.На мероприятии почтили минуту молчания  память  шехидов, павших за наши земли и прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Генеральный директор института, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев поздравил участников с Днем Победы и назвал победу нашей храброй армии под руководством Главнокомандующего Ильхама Алиева одна из самых ярких страниц нашей истории. Он рассказал о событиях, которые ему пришлось пережить в годы Отечественной войны, а также о трудных и гордых моментах, которые он провел со своими коллегами. Он отметил, что эта победа стала возможной благодаря великой жертве и храбрости наших воинов, восстановивших тем самым территориальную целостность нашей страны. Аловсат Гулиев рассказал о славном боевом пути наших воинов, проявивших героизм в 44-дневной Отечественной войне, и сказал, что они являются источником почета и гордости для каждого гражданина Азербайджана.
Своими воспоминаниями о бое поделился участник Отечественной войны, начальник штаба гражданской обороны Института почвоведения и агрохимии, подполковник Руслан Магамедов.  На мероприятии выступил начальник штаба Гражданской обороны института, участник Отечественной войны подполковник Руслан Магамедов и поделился воспоминаниями о боях. Он рассказал о событиях, пережитых им в годы Отечественной войны, а также о трудных и гордых моментах, которые он провел со своими коллегами. Магомедов подчеркнул, что сражаться – это большая ответственность для каждого солдата, а служение стране имеет высокую моральную ценность.
Выступивший на мероприятии доцент д.ф.б.н.Заман Мамедов оценил Отечественную войну, которая началась 27 сентября и длилась 44 дня, как одну из самых ярких страниц нашей истории. Говоря о значении исторической победы, одержанной в Отечественной войне, он сказал, что в результате этой войны Азербайджан вернул свои земли, находившиеся под оккупацией в течение 30 лет.