AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 8 Noyabr Zəfər günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə anım tədbiri təşkil edilib. Tədbirə ölkənin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanılıb.
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev çıxışında tədbir iştirakçılarını Zəfər Günü münasibətilə təbrik edərək Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın Ordusunun qazandığı qələbənin xalqımız üçün tarixi əhəmiyyətini vurğulayıb. O, bu qələbənin əsgərlərimizin böyük fədakarlığı və şücaəti sayəsində mümkün olduğunu, bununla da ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunduğunu qeyd edib. Əlövsət Quliyev 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmanlıq göstərən hərbçilərimizin keçdiyi şərəfli döyüş yolundan bəhs edərək, onların hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün fəxr və qürur mənbəyi olduğunu bildirib.
İnstitutunun Mülki Müdafiə qərargahının rəisi, Vətən müharibəsinin iştirakçısı polkovnik-leytenant Ruslan Məhəmmədov tədbirdə çıxış edərək döyüşlərdəki xatirələrini bölüşüb. O, Vətən müharibəsi zamanı yaşadığı hadisələrdən, həmçinin həmkarları ilə birlikdə keçdiyi çətin və qürurverici anlardan danışıb. Məhəmmədov döyüşlərin hər bir əsgər üçün həm böyük məsuliyyət, həm də vətənə xidmətin yüksək mənəvi dəyər daşıdığını vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən b.ü.f.d., dosent Zaman Məmmədov, sentyabrın 27-də başlayıb 44 gün davam edən Vətən Müharibəsini tariximizin ən parlaq səhifələrindən biri kimi dəyərləndirib. O, Vətən müharibəsində qazanılan tarixi zəfərin əhəmiyyətindən söz açaraq bildirib ki, bu müharibə nəticəsində Azərbaycan 30 il işğalda qalan torpaqlarını geri qaytardı.
Tədbirdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı çıxış edərək Vətən uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin xatirəsinin xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacağını vurğulayıb. O, şəhidlərimizin adlarının daim böyük hörmət və ehtiramla yad ediləcəyini, onların fədakarlıqlarının gələcək nəsillərə bir örnək olaraq qalacağını qeyd edib.

An event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on November 8, Victory Day.
• 2024-11-07
A commemorative event was organized at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on the occasion of November 8 - Victory Day. The event began with a minute of silence in memory of the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of the country and the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
In his speech, the Director General of the Institute, Corresponding Member of ANAS Alovsat Guliyev congratulated the participants of the event on Victory Day and noted the importance of the victory won by our Army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. He noted that, this victory was possible thanks to the great sacrifice and bravery of our soldiers, thereby restoring the territorial integrity of our country. Alovsat Guliyev spoke about the glorious path of our servicemen who showed heroism in the 44-day Patriotic War, stating that they are a source of pride and honor for every Azerbaijani citizen.
Lieutenant Colonel Ruslan Mahammadov, Chief of the Civil Defense Headquarters of the Institute and participant in the Patriotic War, spoke at the event and shared his memories of the battles. He spoke about the events he experienced during the Patriotic War, as well as the difficult and proud moments he went through with his colleagues. Ruslan Mahammadov emphasized that, battles carry both great responsibility for every soldier and high moral value of service to the homeland.
Speaking at the event, Associate Professor Zaman Mammadov, PhD in Biology, described the Patriotic War, which began on September 27 and lasted 44 days, as one of the brightest pages of our history. He spoke about the importance of the historic victory in the Patriotic War and said that as a result of this war, Azerbaijan returned its lands that had been occupied for 30 years.