Torpaqşünas alim, professor Sara Məmmədovanın 70 illik yubileyi qeyd olunub
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda görkəmli alim, biologiya elmləri doktoru, professor, institutun Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası laboratoriyasının baş elmi işçisi Sara Məmmədovanın 70 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev yubilyarın elmi fəaliyyətindən, torpaqşünaslıq elmində göstərdiyi əvəzsiz xidmətlərdən, institutda laborant vəzifəsindən baş elmi işçi vəzifəsinədək uzanan 50 illik elmi fəaliyyətindən, fədakar əməyindən söz açıb. O bildirib ki, Sara Məmmədova həm elmi-pedaqoji fəaliyyəti, həm də insani keyfiyyətləri ilə institut əməkdaşlarının və elmi ictimaiyyətin dərin hörmətini qazanmışdır. “Sara xanım elmə vicdanla, fədakarlıqla xidmət edən şəxsiyyətlərdəndir. Onun araşdırmaları torpaqşünaslıq və ekologiya elminin inkişafına böyük töhfə vermiş, yetişdirdiyi onlarca alim onun elmi məktəbinin davamçılarıdır”, – deyə Ə.Quliyev qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən institutun icraçı direktoru, v.i.e., b.ü.f.d., dosent Şəlalə Səlimova da yubilyarı səmimi qəlbdən təbrik edib. O, Sara xanımın ilk dissertantı olduğunu xüsusi vurğulayaraq, onun elmi rəhbərliyi ilə qazandığı uğurlardan danışıb: “Mənim uğurlu elmi fəaliyyətimin başlanğıcı Sara xanımın dəstəyi və yönləndirmələri ilə mümkün oldu. Onun səbrlə, qayğı ilə, elmi nəticəni əsas götürərək yetişdirdiyi tələbələr bu gün müxtəlif elm ocaqlarında uğurla çalışır.”
İnstitutun Həmkarlar İttifaqının sədri Məmməd Məmmədov çıxışında professor Sara Məmmədova ilə uzun illərə söykənən əməkdaşlıq münasibətlərindən danışaraq bildirib ki, Sara xanım yalnız elm adamı kimi deyil, həm də həmkarlarına daim mənəvi dayaq olan, mərd, prinsipial və qayğıkeş bir insandır.
Tədbirdə həmçinin a.e.ü.f.d. Əminə Axundova və Sevda Talıbova çıxış edərək yubilyarın elmi irsindən, pedaqoji və əxlaqi dəyərlərə sadiqliyindən bəhs ediblər. Onlar Sara xanımın sadəcə bir alim deyil, həm də mənəvi dayaq, örnək bir insan olduğunu vurğulayıblar.
B.ü.f.d., dos. Zaman Məmmədov çıxış edərək Sara xanımın verdiyi biliklərə, peşəkarlıq dərslərinə görə təşəkkür edib. O, Sara xanıma möhkəm cansağlığı, bitib-tükənməyən elmi yaradıcılıq enerjisi və yetirmələri ilə birgə daha çox uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə çıxış edən gənc alim Günel Məmmədova isə Sara xanımı elm dünyasında bir mayak kimi xarakterizə edərək, onun adına layiq olmağa çalışdıqlarını və elmi fəaliyyətini davam etdirdiklərini bildirib.
Tədbirin sonunda çıxış edən professor Sara Məmmədova tədbirin təşkilinə görə institut rəhbərliyinə və iştirakçılara səmimi təşəkkürünü bildirib: “Bu gün burada sizin xoş sözlərinizi eşitmək mənim üçün böyük mənəvi dayaq və stimul oldu. Həyatımı elmə və insanlara həsr etdiyim üçün qürurluyam.”
Qeyd edək ki, Sara Məmmədovanın çoxillik elmi-pedaqoji fəaliyyəti, tədqiqatları və yetirmələri torpaqşünaslıq elminə töhfə verməyə davam edir.

The Soil Scientist, Professor Sara Mammadova 's 70th anniversary celebrated at the İnstitute of Soil Science and Agrochemistry.
• 2025-04-30
The prominent scientist, Doctor of Biological Sciences, Professor Sara Mammadova 's 70th anniversary an event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. Opening the event with an introductory speech, the Director General of the Institute, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev spoke about the scientific activities of the jubilee, her invaluable services in soil science, her 50 years of scientific activity, and her selfless work, ranging from the position of laboratory assistant at the Institute to the position of senior research worker. He said that, Sara Mammadova has earned the deep respect of the Institute's staff and the scientific community for both her scientific and pedagogical activities and her human qualities. Sara Khanum is one of those individuals who serve science conscientiously and selflessly. Alovsat Guliyev noted that, "her research has made a great contribution to the development of soil science and ecology, and dozens of scientists she has trained are the successors of her scientific school.
Speaking at the event, the executive director of the Institute, PhD in biology, associate professor Shalala Salimova also sincerely congratulated the jubilee. She emphasized that, he was Sara's first doctoral candidate and spoke about the successes he achieved under her scientific guidance: "The beginning of my successful scientific career was made possible by the support and guidance of Sara Khanum. The students, trained by Sara Mammadova  with patience, care, and based on scientific results are now successfully working in various scientific institutions."
Also speaking at the event were Amina Akhundova and Sevda Talibova, who spoke about the scientific heritage of the jubilee, her commitment to pedagogical and moral values. They emphasized that, Sara Khanum is not just a scientist, but also a moral support and an exemplary person.