Professor Amin Babayevin 75 illik yubileyinə
5 may 2025-ci il Azərbaycan torpaqşünaslıq elminin inkişafında böyük xidmətləri olan  aqrar elmlər doktoru, professor Amin Babayevin 75 illik yubileyidir.
Amin Babayev 1967–1972-ci illərdə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti) Aqronomluq fakültəsində təhsil alaraq oranı fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Daha sonra M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin məqsədli aspiranturasında təhsilini davam etdirib və 1976-cı ildə elmlər namizədi elmi dərəcəsi almışdır. Alim həyatının çox hissəsini ekoloji kənd təsərrüfatı sahəsində elmi tədqiqat işlərinə həsr etmişdir.
Amin müəllim yalnız bir elm adamı deyil, həm də ideya daşıyıcısıdır. O, torpağa baxanda yalnız fiziki tərkibi görmürdü – o, torpaqda həyatın özü, gələcəyin mayası, kənd insanının taleyi və bütöv bir iqtisadi sistemin ruhunu görürdü. Bu baxış onu Azərbaycanda ekoloji kənd təsərrüfatı elmi məktəbinin banisinə çevirdi.
50 illik elmi-pedaqoji fəaliyyətində Amin Babayev torpaqla insan arasında elmi körpülər qurdu. Onun təşəbbüsü ilə yaradılan kafedralar, ixtisaslar, resurs mərkəzləri yalnız struktur deyil, həm də düşüncə mərkəzləri oldu. Alimin rəhbərliyi ilə hazırlanan və qanunvericilikdə öz əksini tapan “Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı haqqında” Qanun layihəsi onun fəal ictimai-elm adamı olduğunu sübut etdi.
Həyatının 50 ilini elmə həsr edən alimin 5 elmi monoqrafiya, 200-ə qədər elmi məqalə, 20 kitab, kitabça, broşür, dərslik və dərs vəsaitinin, 30-a qədər elmi-publisistik məqalənin müəllifi və 20-yə yaxın əsərin elmi redaktorudur. Amin müəllimin yetirmələri bu gün dünyanın müxtəlif yerlərində torpaqla bağlı, aqrar sahənin gələcək perspektivləri haqqında tədqiqatlar aparırlar.
Amin Babayevin adı təkcə Azərbaycanda deyil, beynəlxalq – IFOAM, EUCARPIA, ASA, UNESCO kimi qurumların sıralarında da yer alır. Bu, onun ideyalarının sərhədsiz olduğunu göstərir. 2017-ci ildə layiq görüldüyü Vahid Dünya Mükafatı (One World Award) onun nəinki alim kimi dəyərini sübut etdi.
Əziz Amin müəllim, 75 illik yubileyiniz və 50 illik elmi fəaliyyətiniz münasibətilə sizi təbrik edirik. Sizin yolunuz – elmin, zəhmətin, insanlığın və vətənpərvərliyin yoludur. Sizə sağlam ömür, davamlı yaradıcılıq və yeni uğurlar arzu edirik!

75th anniversary of Professor Amin Babayev
It is the 75th anniversary of Doctor of Agricultural Sciences, Professor Amin Babayev, who made great contributions to the development of Soil Science in Azerbaijan. Amin Babayev studied at the Faculty of Agronomy of the Azerbaijan Agricultural Institute (now Azerbaijan State Agrarian University) from 1967 to 1972, graduating with honors. Later, he continued his studies at the purpose-built postgraduate school of M.V. Lomonosov Moscow State University and received his PhD degree in 1976. The scientist has dedicated most of his life to scientific research in the field of ecological agriculture.
Professor Amin is not only a scientist, but also a carrier of ideas. When he looked at the soil, he saw not only its physical composition - he saw in it life itself, the yeast of the future, the fate of the village people, and the soul of an entire economic system. This vision made him the founder of the scientific school of ecological agriculture in Azerbaijan. During his 50 years of scientific and pedagogical activity, Amin Babayev built scientific bridges between the land and human. The departments, specialties, and resource centers created on his initiative became not only structures, but also centers of thought. The draft Law “On Ecologically Clean Agriculture”, prepared under the leadership of the scientist and reflected in the legislation, proved that, he was an active public scientist.
The scientist, who dedicated 50 years of his life to science, is the author of 5 scientific monographs, up to 200 scientific articles, 20 books, booklets, brochures, textbooks and teaching aids, up to 30 scientific and journalistic articles, and the scientific editor of about 20 works. Today, Professor Amin's students are conducting research on land and the future prospects of the agricultural sector in different parts of the world.
Amin Babayev's name is not only in Azerbaijan, but also in international organizations such as IFOAM, EUCARPIA, ASA, UNESCO. This shows that his ideas are limitless. The One World Award he was awarded in 2017 proved his value not only as a scientist.
Dear Professor Amin, we congratulate you on your 75th anniversary and 50 years of scientific activity. Your path is the path of science, hard work, humanity and patriotism. We wish you a healthy life, continuous creativity and new successes!