Professor Amin Babayevin 75 illik yubileyinə
5 may 2025-ci il Azərbaycan torpaqşünaslıq elminin inkişafında böyük xidmətləri olan  aqrar elmlər doktoru, professor Amin Babayevin 75 illik yubileyidir.
Amin Babayev 1967–1972-ci illərdə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti) Aqronomluq fakültəsində təhsil alaraq oranı fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Daha sonra M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin məqsədli aspiranturasında təhsilini davam etdirib və 1976-cı ildə elmlər namizədi elmi dərəcəsi almışdır. Alim həyatının çox hissəsini ekoloji kənd təsərrüfatı sahəsində elmi tədqiqat işlərinə həsr etmişdir.
Amin müəllim yalnız bir elm adamı deyil, həm də ideya daşıyıcısıdır. O, torpağa baxanda yalnız fiziki tərkibi görmürdü – o, torpaqda həyatın özü, gələcəyin mayası, kənd insanının taleyi və bütöv bir iqtisadi sistemin ruhunu görürdü. Bu baxış onu Azərbaycanda ekoloji kənd təsərrüfatı elmi məktəbinin banisinə çevirdi.
50 illik elmi-pedaqoji fəaliyyətində Amin Babayev torpaqla insan arasında elmi körpülər qurdu. Onun təşəbbüsü ilə yaradılan kafedralar, ixtisaslar, resurs mərkəzləri yalnız struktur deyil, həm də düşüncə mərkəzləri oldu. Alimin rəhbərliyi ilə hazırlanan və qanunvericilikdə öz əksini tapan “Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı haqqında” Qanun layihəsi onun fəal ictimai-elm adamı olduğunu sübut etdi.
Həyatının 50 ilini elmə həsr edən alimin 5 elmi monoqrafiya, 200-ə qədər elmi məqalə, 20 kitab, kitabça, broşür, dərslik və dərs vəsaitinin, 30-a qədər elmi-publisistik məqalənin müəllifi və 20-yə yaxın əsərin elmi redaktorudur. Amin müəllimin yetirmələri bu gün dünyanın müxtəlif yerlərində torpaqla bağlı, aqrar sahənin gələcək perspektivləri haqqında tədqiqatlar aparırlar.
Amin Babayevin adı təkcə Azərbaycanda deyil, beynəlxalq – IFOAM, EUCARPIA, ASA, UNESCO kimi qurumların sıralarında da yer alır. Bu, onun ideyalarının sərhədsiz olduğunu göstərir. 2017-ci ildə layiq görüldüyü Vahid Dünya Mükafatı (One World Award) onun nəinki alim kimi dəyərini sübut etdi.
Əziz Amin müəllim, 75 illik yubileyiniz və 50 illik elmi fəaliyyətiniz münasibətilə sizi təbrik edirik. Sizin yolunuz – elmin, zəhmətin, insanlığın və vətənpərvərliyin yoludur. Sizə sağlam ömür, davamlı yaradıcılıq və yeni uğurlar arzu edirik!

К 75-летию юблею со дня рождения профессора Амина Бабаева
5 мая 2025 года исполнилось 75 лет со дня рождения доктора сельскохозяйственных наук, профессора Амина Бабаева, внесшего большой вклад в развитие почвоведения в Азербайджане. С 1967 по 1972 год Амин Бабаев учился на агрономическом факультете Азербайджанского сельскохозяйственного института (ныне Азербайджанский государственный аграрный университет), который окончил с отличием.Затем продолжил обучение в специализированной аспирантуре Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова и в 1976 году получил степень кандидата  наука. Большую часть своей жизни ученый посвятил научным исследованиям в области экологического сельского хозяйства.
Амин муаллим не только ученый, но и носитель идей. Смотря на почву, он видел не только ее физический состав — он видел в ней саму жизнь, зародыш будущего, судьбу сельского человека и душу целой экономической системы. Эта точка зрения сделала его основоположником научной школы экологического сельского хозяйства в Азербайджане. За 50 лет своей научно-педагогической деятельности Амин Бабаев навел  научные мосты между землей и людьми Созданные по его инициативе кафедры, специальности и ресурсные центры стали не только структурами, но и центрами мысли. Подготовленный под руководством ученого и отраженный в законодательстве проект Закона «Об экологически чистом сельском хозяйстве» доказал, что он был активным общественным ученым.
Ученый, посвятивший науке 50 лет своей жизни, является автором 5 научных монографий, до 200 научных статей, 20 книг, брошюр, буклетов, учебников и учебных пособий, до 30 научных и публицистических статей, научным редактором около 20 работ Студенты Амина в настоящее время проводят исследования в области земли и будущих перспектив аграрной отрасли в разных частях мира.
Имя Амина Бабаева известно не только в Азербайджане, но и в таких международных организациях, как IFOAM, EUCARPIA, ASA и ЮНЕСКО. Это свидетельствует о безграничности его идей. Премия One World Award, которую он получил в 2017 году, доказала его ценность  как учёного.
Уважаемый профессор Амин муаллим, поздравляем Вас с 75-летием и 50-летием научной деятельности. Ваш путь - это путь науки, трудолюбия, гуманизма и патриотизма. Желаем Вам крепкого здоровья, дальнейшего творчества и новых успехов!