Göyçayda keçirilən “Nar Festivalı”nda Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu fəal iştirak edib
8–9 noyabr tarixlərində Göyçay Rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin dəstəyi ilə Göyçay şəhərində ənənəvi “Nar Festivalı” baş tutub. Festivalın əsas məqsədi regionun narçılıq ənənələrini qorumaq və təbliğ etmək, bu ənənələri turizm məhsuluna çevirmək, eyni zamanda yerli istehsalçılar üçün satış və tanıtım imkanlarını genişləndirmək olub.
Tədbirdə 65-dən çox stend nümayiş olunub və müxtəlif dövlət qurumları, sahibkarlar, fermerlər, eləcə də turizm və kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən təşkilatlar iştirak ediblər.
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu da festivalda fəal iştirak edən qurumlardan biri olub. İnstitutun əməkdaşları festival çərçivəsində fermerlər və aqrar sahəyə maraq göstərən iştirakçılarla birbaşa görüşərək onların suallarını cavablandırıb. Görüş zamanı torpağın münbitliyinin qorunması, gübrələmə, bitki bəslənməsi və digər aktual aqrar məsələlər üzrə peşəkar məsləhətlər təqdim edilib.
Hər il keçirilən  “Nar Festivalı” artıq ölkənin kənd təsərrüfatı və aqrar mədəniyyətinin ayrılmaz hissəsinə çevrilib və aqroturizmin inkişafına mühüm töhfə verir.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları isə hər zaman olduğu kimi, bu gün də fermerlərin yanında olaraq onların fəaliyyətini elmi əsaslarla dəstəkləyir, torpaq münbitliyinin artırılması,aqrotexniki tədbirlərin düzgün tətbiqi kimi sahələrdə elmi-metodik və praktiki köməklik göstərirlər. İnstitutun mütəxəssisləri bölgələrdə keçirilən festivallarda iştirak edərək  kənd təsərrüfatı istehsalının səmərəliliyinin yüksəldilməsinə, fermerlərin bilik və bacarıqlarının artırılmasına mühüm töhfə verirlər.

The Institute of Soil Science and Agrochemistry actively participated in the "Pomegranate Festival" held in Goychay.
• 2025-11-09
The traditional "Pomegranate Festival" was held in the city of Goychay, organized by the Goychay District Executive Power and supported by the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, on November 8-9. The main goal of the festival was to preserve and promote the region's pomegranate-growing traditions, turn these traditions into a tourism product, and at the same time expand sales and promotion opportunities for local producers.
More than 65 stands were displayed and various government agencies, entrepreneurs, farmers, as well as organizations operating in the fields of tourism and agriculture participated at the event.
The Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was also one of the institutions actively participating in the festival. During the festival, the Institute's employees met directly with farmers and participants interested in the agricultural sector and answered their questions. During the meeting, professional advice was provided on soil fertility preservation, fertilization, plant nutrition, and other relevant agrarian issues.
The annual "Pomegranate Festival" has become an integral part of the country's agricultural and agrarian culture and makes a significant contribution to the development of agrotourism.
As always, the employees of the Institute of Soil Science and Agrochemistry are standing by the farmers, supporting their activities on a scientific basis, providing scientific, methodological and practical assistance in areas such as increasing soil fertility and the correct application of agrotechnical measures. The Institute's specialists participate in festivals held in the regions and make a significant contribution to improving the efficiency of agricultural production and improving the knowledge and skills of farmers.