Göyçayda keçirilən “Nar Festivalı”nda Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu fəal iştirak edib
8–9 noyabr tarixlərində Göyçay Rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin dəstəyi ilə Göyçay şəhərində ənənəvi “Nar Festivalı” baş tutub. Festivalın əsas məqsədi regionun narçılıq ənənələrini qorumaq və təbliğ etmək, bu ənənələri turizm məhsuluna çevirmək, eyni zamanda yerli istehsalçılar üçün satış və tanıtım imkanlarını genişləndirmək olub.
Tədbirdə 65-dən çox stend nümayiş olunub və müxtəlif dövlət qurumları, sahibkarlar, fermerlər, eləcə də turizm və kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən təşkilatlar iştirak ediblər.
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu da festivalda fəal iştirak edən qurumlardan biri olub. İnstitutun əməkdaşları festival çərçivəsində fermerlər və aqrar sahəyə maraq göstərən iştirakçılarla birbaşa görüşərək onların suallarını cavablandırıb. Görüş zamanı torpağın münbitliyinin qorunması, gübrələmə, bitki bəslənməsi və digər aktual aqrar məsələlər üzrə peşəkar məsləhətlər təqdim edilib.
Hər il keçirilən  “Nar Festivalı” artıq ölkənin kənd təsərrüfatı və aqrar mədəniyyətinin ayrılmaz hissəsinə çevrilib və aqroturizmin inkişafına mühüm töhfə verir.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları isə hər zaman olduğu kimi, bu gün də fermerlərin yanında olaraq onların fəaliyyətini elmi əsaslarla dəstəkləyir, torpaq münbitliyinin artırılması,aqrotexniki tədbirlərin düzgün tətbiqi kimi sahələrdə elmi-metodik və praktiki köməklik göstərirlər. İnstitutun mütəxəssisləri bölgələrdə keçirilən festivallarda iştirak edərək  kənd təsərrüfatı istehsalının səmərəliliyinin yüksəldilməsinə, fermerlərin bilik və bacarıqlarının artırılmasına mühüm töhfə verirlər.

8-9 ноября при организации Исполнительной власти Гекчайского района и поддержке Аграрного инновационного центра Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики состоялся традиционный «Фестиваль граната». Основная цель фестиваля — сохранить и популяризировать традиции выращивания граната в регионе, превратить эти традиции в туристический продукт и одновременно создать возможности для сбыта и продвижения своей продукции для местных производителей
На мероприятии было представлено более 65 стендов, в которых приняли участие различные государственные учреждения, предприниматели, фермеры, а также организации, работающие в сфере туризма и сельского хозяйства.
Институт почвоведения и агрохимии Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики также принял активное участие на фестивале. В рамках фестиваля сотрудники института встречались с фермерами и участниками, интересующимися сельскохозяйственным сектором, и отвечали на их вопросы. В ходе встречи были предоставлены профессиональные консультации по вопросам сохранения плодородия почв, удобрения, питания растений и другим актуальным вопросам сельского хозяйства.
Ежегодный «Фестиваль граната» уже стал неотъемлемой частью аграрной культуры страны и вносит значительный вклад в развитие агротуризма.
Как всегда, сотрудники Института почвоведения и агрохимии поддерживают деятельность фермеров на научной основе, оказывают научно-методическую и практическую помощь по таким направлениям, как повышение плодородия почв и правильное применение агротехнических мероприятий. Специалисты Института вносят значительный вклад в повышение эффективности сельскохозяйственного производства и совершенствование знаний и навыков фермеров, участвуя на фестивалях, проводимых в регионах.