Tel: (99412) 538-24-29
- Azərbaycanın dağlıq və düzənlik ərazilərində torpaq örtüyünün stukturaları və elementar tor-paq areallarının tədqiqi;
- düzənlik çay vadilərində mikro­relyefin və dağlıq ərazilərdə müxtəlif baxarlı yamacların torpaqların morfogenetik diaqnostikasına və torpaq örtüyü strukturlarının (TÖS) formalaş­masına təsirinin müəyyən edilməsi;
- relyfin plastikası metodu əsasında torpaq örtü-yünün strukturları və alternativ torpaq xəritəsinin hazırlanması;
- dağ çayları gətirmə konuslarında şərti yararsız daşlı torpaqların fiziki-kimyəvi xüsusiyyətlərinin və daşlılıq dərəcəsinin müəyyən edilməsi və kənd təsərrüfatına bərpası
Relyefin plastikası metodu əsa­sında aparıl-mış tədqiqatları nəticəsində  1:100 000 miqyaslı “Qanıx-Əyriçay vadisinin” və “Abşeronun”: 1. torpaq örtüyünün strukturası xəritələri, 2. alternativ torpaq xəritələri və 3. torpaq-ekoloji qiymətləndirmə xəritələri hazırlanıb.
Respublikada xüsusi mühafizə olunan qoruq-larda təbii landşaftın və biomüxtəlifliyin qorun-ması üzrə aparılan müqayisəli-coğrafi və sistemli yanaşma tədqiqatları nəticəsində Göygöl Milli Parkında yayılmış dağ-çəmən və dağ- meşə tor-paqların morfogenetik diaqnostikasına və TÖS formalaşmasına müxtəlif baxarlı dağ yamac-larınnın təsiri müəyyən edilib,   1:25 000 miq-yasında torpaq, TÖS və ekoloji qiymətləndirmə xəritələri tərtib olunub. Göygöl MP-nın eko-turizm potensialının müasir vəziyyəti və inkişafı- nı tənzimləyən kompleks təkliflər hazırlanıb
Azərbaycanın çay subasarlarında aparılmış müqayisəli-coğrafi və uzun müddətli stasionar tədqiqatlar əsasında allüvial-hidromorf torpaq-ların morfogenetik xüsusiyyətləri müəyyən edi-lib, beynəlxalq prinsiplərə (WRB) uyğun təsni-fatı və nomenklaturası hazırlanıb. Çay subasar-larında TÖS-nin elementar torpaq areallarının və torpaqların diaq­nostik göstəricilərinin forma-laşmasına mikrorelyefin və qrunt sularının təsiri müəyyən edilib, torpaq tiplərinin  torpaq pasport-ları hazırlanıb. Etalon tədqiqat sahələrinin dəqiq miqyaslı (1:2000; 1:5000) torpaq xəritələri tərtib edilib.
Bakı şəhəri Dənizsahili Milli Parkın və AMEA Nəbatət Bağının dəqiq miqyaslı (1:2000) torpaq xəritələri hazırlanıb və “Urbanizem” şə-hər torpaqlarının diaqnostik göstəriciləri və no-menklaturası müəyyən edilib (2010).
Torpaqların genezisi, coğrafiyası və xəritəçilik laboratoriyası (akad. M.P.Babayev, a.e.d.,prof. V.H.Həsənov, a.f.d. Ç.M.Cə­fərova və b.)ilə aparılmış kompleks tədqiqatların nəticəsində 1. Azərbaycan torpaqlarının morfogenetik profili (2004); 2. Azərbaycan torpaqlarının müasir təs-nifatı (2006); 3. Azərbaycanda torpaq deqreda-siyası və mühafizəsi (2010); 4. Azərbaycan tor-paqlarının morfogenetik diaqnostikası, nomenk-laturası və təsnifatı (2011) monoqrafiyaları və 5. Azərbaycan Respublikasının yeni torpaq xəritəsi (M 1:500 000) hazırlanmışdır.
V.H.Həsənovun “Azərbaycanın allüvial-hid-romorf torpaqlarının morfogenetik diaqnostikası, təsnifatı və qleyləşmə prosesinin subtropik xü-susiyyətləri” monoqrafiyası çap olunub (2021).Azərbaycanın antropogen dəyişilmiş düzən-meşə torpaqlarının morfogenetik diaqnostika-sına və münbitlik göstəricilərinə suvarma çay suları çöküntülərinin təsiri müəyyən edilmişdir.

4 of them are doctor of philosophy.
- soil cover structures and elementary soil areas investigation in the mountainous and plain zones of Azerbaijan;
- definition of the influence of the different exposure of slopes on soils morphogenetic diagnostic and soil cover structures (SCS) formation in the mountain zones and on microrelief in the plain river valleys;
- on the basis of the relief plastics method, preparation of the map of soil cover structures and alternative soil;
- definition of physico-chemical characters and stoneness degree of the conditional unfit stony soils in the mountainous rivers debris cones and its rehabilitation to the agriculture.
On the basis of the investigated researches on the basis of the relief plastic method with the scale of 1:100 000 “Ganikh-Aqrichay valley” and “Absheron peninsula”:1. soil cover structure maps, 2. alternative soil maps and 3. soil-ecological evaluating maps have been prepared.
As a result of the comparative-geogra-phical and systematic approach researches being performed over protection of the natural landscape and biodiversity in the special reserves of the republic an influence of the different exposure mountain slopes on soil cover structures formation and morphogenetic diagnostics of mountain- meadow  and mountain-forestry soils spreading in Goygol soil on a scale of 1:25 000, SCS and ecological evaluation maps were composed. The complex suggestions, which regulate a modern state and development of the ecotourism potential in CP (central Park) of Goygol and ecologically estimating maps we-re composed. The complex offers, which regulate the modern state and development of the ecotourism potential in the CP of Goygol were prepared.
On the basis of long-term and comparative-geographical researches in flood-plains in Azer-baijan morphogenetic features of alluvial-hyd-romorphic soils were determined and in accor-dance with the international classification and nomenclature were prepared. Microrelief condi-tion and ground water influence  on elementary soil areals and diagnostic indexes in flood-plains were identified and soil types passports were compiled. Detailed  (1:2000, 1:5000) soil maps of site-specific areas were prepared.
Detailed soil maps (1:2000) of National Seaside Park in Baku and Botanical Garden of Azer-baijan National Academy of Sciences were compiled and diagnostic features, nomenclature of Urban soils were determined (2010).
The results of joint research together soil genesis, geography and mapping laboratory (Acad. M.P.Babayev, Dr.prof. V.H.Hasanov, Dr. Ch. M. Jafarova etc.) : 1. Morphogenetic profile of Azerbaijan soils (2004), 2. Contemporary soil classification of Azerbaijan (2006), 3. Soil deg-radation and protection in Azerbaijan (2010), 4. Morphogenetic diagnostics, nomenclature and classification of Azerbaijan soils (2011), monog-raphes and 5. Soil map of Azerbaijan Republic.  V.G. Gasanov published (2021) the monograph "Morphogenetic diagnostics, classification and features of the process of subtropical gley formation of alluvial-hydromorphic soils of Azerbaijan"
An influence of the irrigative river water re-sidues on morphogenetic diagnostics and fertility parameters of the anthropogenic-changed soils in the Azerbayjan Republik was determined.