AMEA-nın Torpaqşünasliq Və Aqrokimya İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik haqqinda
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasinin Rəyasət Heyətinin 03 Oktyabr 2018-ci il №14/9 Qərarına əsasən
“Torpaq ekologiyası” beynəlxalq laboratoriyası yaradılmışdır.
Laboratoriyasının kadır potensialı: 10 nəfər, (3 biologiya üzrə fəlsədə doktoru, 2 aqrar üzrə fəlsədə doktoru)
Aparıcı elmi işçi – 3;  Böyük elmi işçi – 1; Elmi işçi – 1;   Baş laborant – 1
Laboratoriya müdiri – b.ü.f.d. dosent Zaman Rəşid oğlu Məmmədov
zamanmammadov81@gmail.com,
Тел: (994 12) 539 97 16
“Torpaqların ekologiyası” nəzəriyyəsinin əsas müəllifi akademik V.R.Volobuyev (1963) sayılsa da, bu elmi təlimin elmi-nəzəri əsasları V.V.Dokuçayevin (1949) torpaqların genezisi, torpaqəmələgətirən amillər və təbii zonalar haqqında nəzəriyyəsi ilə bilavasitə bağlıdır. “Torpaq ekologiyası” termininin elmə gətirilməsi və bu anlayışın elmi-nəzəri cəhətdən əsaslandırılması akademik V.R.Volobuyevin (1963) nəzəri tədqiqatları ilə bağlıdır.
“Torpaqların ekologiyası” nəzəriyyəsinin əsas müəllifi akademik V.R.Volobuyev (1963) sayılsa da, bu elmi təlimin elmi-nəzəri əsasları V.V.Dokuçayevin (1949) torpaqların genezisi, torpaqəmələgətirən amillər və təbii zonalar haqqında nəzəriyyəsi ilə bilavasitə bağlıdır.
Torpaqların ekoloji qiymətləndirilməsinin elmi-nəzəri və metodoloji əsasları XX əsrin 90-cı illərinin əvvəllərindən respublikamızda akademik Q.Ş.Məmmədov tərəfindən işlənməyə başlanılmışdır.
Akademik Q.Ş.Məmmədovun rəhbərliyi ilə Torpaq, Torpaqların ekoloji qiymətləndirilmə xəritələri (1:600000), Azərbaycanın torpaq və ekoloji atlasları (azərbaycan, rus və ingilis dillərində) tərtib edilmişdir. İlk dəfə olaraq müasir coğrafi informasiya sistemləri (CİS) proqram təminatı əsasında Azərbaycan Respublikasının bütün ərazisini əhatə edən, məkan məlumatlarından istifadəyə əsaslanan elektron kənd təsərrüfatı və digər dövlət informasiya sistemlərinin tələb etdiyi müxtəlif miqyas spektrini, həmçinin  interaktiv yenilənmə rejimini dəstəkləyən  elektron xəritə platforması yaradılmış, torpaq, aqrokimyəvi, habelə multidissiplinar tədqiqatların aparılması üçün həmin platforma üzərində relyefin plastikası metodu, 3D vizuallaşdırma kimi üsullardan istifadə etməklə rəqəmsal torpaq və torpaqların ekoloji qitmətləndirmə xəritələrinin tərtib edilməsinin müfəssəl metodikası işlənmişdir.
“Torpaq ekologiyası” beynəlxalq laboratoriyası torpaq və ekoloji sahəsində tədqiqat işlərinin aparılması, dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən elmi mərkəzlərin əldə etdikləri nəaliyyətlərin öyrənilməsi və elmi texniki əməkdaşlığın genişləndirilməsi, bu sahədə kadr potensialının artırılması və xaricdə elm fəaliyyət göstərən azərbaycanlı və xarici alimlərlə əməkdaşlığın gücləndirilməsini   əsas məqsədhesab edir.
“Torpaq ekologiyası” beynəlxalq laboratoriyası çox geniş məsələləri özündə birləşdirir. Bunlara: qlobal istiləşmə və səhralaşma fonunda torpaq ekoloji mühitinin tədqiqi, aqroekoloji tədqiqat, bu və ya digər torpaqlardan səmərəli üsullarla istifadəsi, Torpaqların ekoloji monitorinqi və bu əsasında münbitlik parametrlərinin optimallaşdırılması,  müxtəlif snozların təbii vəziyyətinin saxlanılması və məhsuldarlığının artırılması yolları işlənilməsi, bitkilər və müvafiq əkin dövriyyəsi üçün torpaqların seçimi; optimal bioloji məhsuldarlığın təmini üçün torpaqların münbitliyinin yüksəldilməsi və onun kifayət qədər yüksək səviyyədə saxlanılması yolları; torpaqların çirklənməsindən və deqradasiya proseslərindən mühafizəsi yolları və metodlarının seçilməsi; torpaq proseslərinin və optimal vəziyyətdə saxlanılması üçün rejimlərin daim idarəsi; və s. məsələlərin həllini və bu istiqamətdə tədqiqat işlərinin aparılması nəzərdə tutulur.

Head of Laboratory - PhD in Biology, associate professor Zaman R. Mammadov
Academician V.R. Volobuyev (1963) is considered the main author of the "Soil ecology" theory, but the scientific-theoretical foundations of this scientific teaching are directly related to V.V. Dokuchayev's (1949) theory about the genesis of soils, soil-cultivating factors, and natural zones. The introduction of the term "soil ecology" to science and the scientific-theoretical justification of this concept directly connected to the theoretical studies of Academician V.R. Volobuyev (1963).
The scientific-theoretical and methodological bases of the ecological assessment of soils developed by academician G.Sh. Mammadov of our republic in the early 90s of the 20th century.
Under the leadership of Academician G.Sh. Mammadov, soil, soil ecological assessment maps (1:600000), soil and ecological atlases of Azerbaijan (in Azerbaijani, Russian and English languages) compiled. For the first time, an electronic map platform was created on the basis of modern geographic information systems (GIS) software, covering the entire territory of the Republic of Azerbaijan, supporting the various scale spectrum required by electronic agriculture and other state information systems based on the use of spatial data, as well as the interactive update mode. In order to conduct soil, agrochemical, as well as multidisciplinary research, a detailed methodology for drawing up digital soil and soil ecological assessment maps using methods such as relief plasticity method and 3D visualization developed on that platform.
The main objectives of the international laboratory "Soil ecology" are to conduct research in the field of soil and ecology, to study the achievements of scientific centers operating in different countries of the world, and to expand scientific and technical cooperation, to increase the potential of personnel in this field, and to strengthen cooperation with Azerbaijani and foreign scientists working abroad. .
The international laboratory "Soil Ecology" covers a wide range of issues. These issues are : the study of the soil environment on the background of global warming and desertification, agro ecological research, efficient use of land, ecological monitoring of land and optimization of fertility parameters based on this, development of ways to maintain the natural state of various soils and increase productivity, selection of land for plants and appropriate crop circle  ways to increase soil fertility and maintain it at a sufficiently high level to ensure optimal biological productivity; selection of ways and methods of soil protection from pollution and degradation processes; constant management of soil processes and regimes to maintain them in optimal condition; and other issues and conducting research in this direction.